Drážďany - V saské metropoli dnes začal soud s pravicovými extremisty (sedm mužů a jedna žena), kteří jsou obžalováni ze série bombových útoků na uprchlíky a politické odpůrce. Na místě panují bezprecedentní bezpečnostní opatření.
Skupinu Freital, pojmenovanou podle podkrušnohorského města u Drážďan, považují vyšetřovatelé za teroristické uskupení.
Při prvním útoku z konce července 2015 zničila podle vyšetřovatelů skupina ve Freitalu výbušninou auto politika za stranu Levice, při dalším v září zase okno kanceláře místního sdružení této strany. V říjnu 2015 skupina zaútočila i s použitím kyseliny máselné na alternativní ubytovací zařízení v Drážďanech.
Zbylé dva útoky směřovaly proti běžencům. V noci na 20. září a 1. listopadu 2015 zaútočili členové skupiny výbušninou na byty pro uprchlíky ve Freitalu. Při druhém z těchto útoků zranila skleněná střepina v obličeji mladého Syřana.
Krátce po tomto útoku policie zatkla tři členy skupiny, činnost těch zbylých ukončil o pět měsíců později rozsáhlý zásah speciálních jednotek. Za teroristické spolčení obžalovaným ve věku 19 až 39 let hrozí až deset let odnětí svobody, za pokus o vraždu až 15 let vězení.
Zatímco obžaloba skupinu, která se podle ní snažila sestrojit i trubkovou bombu, viní z terorismu, obhajoba to odmítá, i když spáchání trestných činů připouští. "Skupina neměla za cíl otřást státem v jeho základech nebo úplně odstranit státní systém," tvrdí jeden z obhájců Rolf Franek. Výroba výbušnin ze zábavní pyrotechniky dovezené z Česka má podle něj jinou kvalitu než například vražedné činy takzvaného Islámského státu.
Související
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Jak Ukrajinci přichází o domovy? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
před 2 hodinami
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
před 2 hodinami
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
před 3 hodinami
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
před 4 hodinami
Trump podepsal zavedení nových cel
před 5 hodinami
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
před 7 hodinami
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
před 8 hodinami
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
před 9 hodinami
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
před 10 hodinami
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
včera
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zavítal do africké Demokratické republiky Kongo, kde řádí epidemie smrtelně nebezpečné eboly. Podle Ghebreyesuse se nemoc šíří rychleji, než se zdravotníkům daří zintenzivňovat boj s chorobou.
Zdroj: Lucie Podzimková