Londýn – Dnes jsou to právě tři roky od záhadného zmizení boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines: Let MH370 se ztratil na cestě z Kuala Lumpur do Pekingu i s 239 lidmi na palubě. Záhadu neobjasnilo ani vyšetřování, pátrání po troskách skončilo v lednu. Osud letadla není jediná záhada, která let provází.
Obecně se má za to, že 239 cestujících a členů posádky, zahynulo. Dobrovolný vyšetřovatel a zakladatel obranné technologické firma Unicorn Aerospace Andre Milne, který žádal o asi 50 milionů korun, aby mohl pátrat po letadle v Bengálském zálivu mezi Indií a Malajsií, věří, že odkryl tajemství týkající se cestujících na palubě letu.
Podle oficiální zprávy letecké společnosti z toho dne bylo na palubě letadla v době jeho zmizení 228 cestujících. „Dvě hodiny před odletem bylo uvedeno, že počet prodaných míst je 228. Toto číslo nezahrnuje 2 děti, které seděly se svými rodiči. Říká se také, že čtyři lidé nakonec do letadla nenastoupili, takže konečný počet obsazených sedadel je 224,“ vypočítává.
Pokud se k tomu přičtou ony dvě děti a posádka čítající 12 osob, dostaneme počet 228. „To znamená, že bychom tu měli mít 238 nezvěstných lidí a ne 239, jak říká úřední záznam. Takže tu máme na palubě letadla extra osobu,“ vysvětluje Milne.
Milne, který je příznivcem teorií o oblasti 51, tvrdí, že další osoba zahrnutá ve výčtu by mohl být únosce, který by mohl mít na svědomí zmizení letadla. „Tento poslední cestující zahrnutý v oficiálních údajích mohl převzít plné velení a kontrolu nad kokpitem letu MH370,“ uvedl pro server Express.
Mluvčí bezpečnost vyšetřovacího týmu MH370 uvedl, že jsou si vyšetřovatelé tohoto rozporu vědomi. „Skutečný počet cestujících na palubě byl 227. Strana 575 je kopie záznamu, které byl vydán asi 2 hodiny před odletem letadla. Skutečné hodnoty se mohou lišit od toho listu v důsledku změn na poslední chvíli,“ vysvětluje mluvčí.
Kolem osudu letadla existuje celá řada nezodpovězených otázek. Objevily se proto různé teorie o spiknutích, které mohly vést ke zmizení letadla. Odborníci na nadpřirozené jevy tvrdili, že za vším mohli být mimozemšťané, zatímco jiní tvrdili, že stroj přistál na nedaleké základně CIA.
Související
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
Malajsie po 11 letech obnovuje pátrání po letu MH370
Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) , tajemství záhady , Malaysia Airlines
Aktuálně se děje
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
včera
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
včera
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
včera
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
26. února 2026 21:28
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
26. února 2026 20:17
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.
Zdroj: Libor Novák