Haag/Brusel – Podle prvních odhadů volby v Nizozemí vyhrála vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) dosavadního premiéra Marka Rutteho. Po oznámení prvních výsledků panovala ve straně střízlivá radost patrný byl i pocit jisté úlevy.
VVD podle odhadů i přes ztrátu deseti křesel udržela pozici nejsilnější parlamentní strany a její představitelé očekávají výsledky hlasování. Volební manažerka strany, poslankyně Tamara van Arková řekla nizozemské televizi NOS, že z odhadů výsledků, které jsou projevem důvěry nizozemských občanů ve vládní stranu, má radost.
Její stranický kolega Klaas Dijkhoof, ministr pro migraci, byl také přes ztrátu spokojený. „Byly to těžké roky a těší nás, že zůstáváme nejsilnější stranou," prohlásil.
Dosud vládní Strana práce (PvdA) je naopak velmi zklamaná, u voličů totiž propadla. Podle prvních odhadů získá jen devět místo dosavadních 38 křesel v parlamentu. „Pokud bude tohle konečný výsledek, bude to pro Stranu práce velká rána," přiznal stávající nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk.
Nizozemské televize zatím nenabídly záběry z protievropské a antimuslimské Strany pro Svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Jde přitom o nejsledovanější uskupení, které se voleb účastnilo. Odhady naznačují, že se nenaplnila očekávání, že by se mohla stát nejsilnější nizozemskou stranou. Wilders sčítání hlasů sleduje v budově nizozemského parlamentu a s novináři dosud nehovořil. Na twitteru poděkoval voličům.
V průzkumech skončila Wildersova PVV sice druhá, ale s 19 křesly daleko za premiérovou VVD a stejný počet poslanců by měly i dvě další politické strany - křesťanští demokraté (CDA) a liberální D66.
Zástupkyně CDA Mona Keijzerová míní, že výsledek strany by mohl být ještě lepší. „Půjde to, noc ještě nekončí," řekla nizozemské televizi. Na oficiální výsledky si kvůli zdlouhavému ručnímu sčítání musí Nizozemsko ještě počkat.
Volebního manažera D66 Sjoerda Sjoerdsmu výsledek potěšil, hovořil dokonce o fantastickém úspěchu. Pokládá jej za odměnu voličů za roky odpovědné práce a za pozitivní volební kampaň.
Za fantastický výsledek označil v nizozemské televizi úspěch své strany Denk její představitel Farid Azarkan. Denk získá podle odhadů tři poslanecká křesla. Strana přitom byla založena před rokem jako skupina pro migranty a tolerantní společnost.
Související
Wilders ztratil půdu pod nohama. Nizozemsko se po volbách vrací k umírněnému středu
Rutte jednal s nizozemským králem. Média už řeší termín parlamentních voleb
Volby v Nizozemí , VVD (Lidová strana pro svobodu a demokracii) , Mark Rutte , Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu) , PVV (Strana pro svobodu) , D66 (Demokraté 66) , PvdA (Strana práce) , CDA (Křesťanskodemokratická výzva)
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
před 1 hodinou
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
před 1 hodinou
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
před 2 hodinami
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
před 3 hodinami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 4 hodinami
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 5 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 6 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 6 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 7 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 8 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 9 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
Americký prezident Donald Trump opustil minulý měsíc summit NATO v Turecku za zcela mimořádných bezpečnostních opatření. Jak odhalil deník The Washington Post, šéf Bílého domu byl kvůli bezprostřední hrozbě atentátu ze strany Íránu tajně přemístěn do jiného vojenského letadla. Celá operace proběhla v utajení a využívala propracovaný zastírací manévr, který měl přesvědčit okolí i veřejnost, že prezident cestuje na palubě svého obvyklého speciálu.
Zdroj: Libor Novák