Paříž - Všech 11 kandidátů na post francouzského prezidenta se včera střetlo v televizní debatě. Jak se dalo čekat, hádali se především centrista Emmanuel Macron a nacionalistka Marine Le Penová.
Z debaty vyšel nejúspěšněji Macron, který byl v bleskovém průzkumu společnosti Elabe vyhodnocen dotázanými diváky jako politik s nejlepším programem ze všech kandidátů a jako druhý nejpřesvědčivější diskutér (s 21 procenty hlasů). Zabodoval také krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon, jehož výkon označilo jako přesvědčivý vůbec nejvíce (25 procent) respondentů. Na třetím místě skončil konzervativec François Fillon, který dokázal přesvědčit 15 procent dotázaných diváků.
"Nacionalismus je válka. Vím to. Pocházím z oblasti, která je plná hřbitovů," řekl Macron předsedkyni krajně pravicové Národní fronty (FN), která chce, aby Francie opustila euro, uspořádala referendum o členství v Evropské unii a omezila imigraci. Macron, který je naopak silně proevropský, pochází z departementu Somme, jenž byl krvavým bojištěm první světové války.
Le Penová, která rovněž čelila výpadům konzervativního kandidáta Fillona, kritiky svým soupeřům oplácela. "Neměli byste předstírat, že jste noví politici, když předkládáte 50 let staré názory," uvedla. "A vy zase opakujete ty samé lži, které jsme čtyřicet let slýchali od vašeho otce," opáčil Macron s poukazem na zakladatele Národní fronty Jean-Marie Le Pena.
Zatímco Macron propagoval volný trh a spolupráci v rámci Evropské unie, Le Penová poukázala na to, že řada zemí nyní přijímá protekcionistická opatření a vyslovila se pro "inteligentní protekcionismus".
"Měl byste si občas promluvit s farmáři, pane Macrone. Naši producenti zeleniny a ovoce říkají, že nedokážou čelit nespravedlivé konkurenci ze strany zemí, kde jsou mzdy v porovnání s našimi čtvrtinové či pětinové," prohlásila Le Penová.
Související
Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
Porážkou Le Penové to teprve začíná. Francie se potřebuje dát dohromady
volby ve Francii , Emmanuel Macron , Marine Le Pen , François Fillon , Francie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
před 2 hodinami
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
před 4 hodinami
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
před 5 hodinami
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
před 6 hodinami
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
před 8 hodinami
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
před 9 hodinami
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
před 10 hodinami
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
před 11 hodinami
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
před 13 hodinami
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
včera
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
včera
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
Prohlubující se rozpor mezi Spojenými státy a evropskými státy ohledně budoucnosti Bosny a Hercegoviny vyústil v otevřený spor o obsazení klíčového administrativního postu. Americké velvyslanectví v Sarajevu pohrozilo přehodnocením své role v mezinárodních mírových silách poté, co evropské země odmítly podpořit kandidáta prosazovaného Washingtonem na pozici nového vysokého představitele pro mezinárodní společenství.
Zdroj: Libor Novák