Paříž - Preference francouzského centristy Emmanuela Macrona a nacionalistky Marine Le Penové před prezidentskými volbami jsou po úterní televizní debatě vyrovnané.
Vyplývá to z průzkumu společnosti Elabe pro televizi BFM TV. V prvním kole voleb 23. dubna mají Macron i jeho soupeřka šanci na zisk 23,5 procenta hlasů. Druhé kolo by bývalý ministr hospodářství s přehledem vyhrál.
Průzkum byl proveden těsně po debatě v televizi, při níž se oba hlavní kandidáti ostře střetli v otázce evropské integrace. Macron obvinil svou krajně pravicovou soupeřku ze lží a prohlásil, že její nacionalistické návrhy se rovnají vyhlášení "ekonomické války". Čtyřhodinové debaty se zúčastnilo všech 11 kandidátů.
Konzervativec François Fillon by podle průzkumu měl získat v prvním kole 19 procent hlasů, krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon o procento méně.
Druhé kolo voleb 7. května by měl Macron vyhrát se ziskem 62 procent hlasů oproti 38 procentům Le Penové.
Související
Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
Porážkou Le Penové to teprve začíná. Francie se potřebuje dát dohromady
volby ve Francii , Marine Le Pen , Emmanuel Macron
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
před 2 hodinami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
včera
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
včera
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
včera
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
včera
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
včera
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
včera
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
včera
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
včera
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
včera
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
včera
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
včera
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
včera
Druhé kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů začíná. Podle Rubia vázne mír na jediném bodě
včera
Nebezpečné počasí na větším území. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
OBRAZEM: Pavel s Babišem schůzku na Hradě nekomentovali, přesunuli se na jednání Bezpečnostní rady
Prezident Petr Pavel se ve středu opětovně zapojil do jednání Bezpečnostní rady státu. Na zasedání dorazil bezprostředně poté, co na Pražském hradě absolvoval ranní schůzku s předsedou vlády Andrejem Babišem. Po skončení tohoto bilaterálního jednání se oba politici přesunuli do Strakovy akademie, aniž by dosavadní průběh rozhovorů jakkoliv komentovali.
Zdroj: Libor Novák