Londýn - Spojené státy v reakci na chemický útok na město Chán Šajchún vypálily začátkem dubna rakety na leteckou základnu režimu prezidenta Bašára Asada na západě Sýrie. Šéf britské diplomacie Boris Johnson dnes přiznal, že by se do akce patrně zapojilo i Spojené království, pokud by obdrželo žádost z Washingtonu.
Asad podle Johnsona "rozpoutal vraždění svých vlastních občanů zbraněmi, které byly zakázány před téměř sto lety".
Britští zákonodárci v roce 2013 odmítli žádost premiéra Davida Camerona, aby se Spojené království zapojilo do náletů na Sýrii v reakci na tehdejší chemické útoky damašského režimu na civilisty. Británie je součástí mezinárodní koalice, která bojuje proti IS, akce proti Asadovu režimu ale nepodniká.
Schválení vojenské operace proti režimu v Damašku by bylo v současné době složité, neboť vzhledem k předčasným volbám, které se uskuteční 8. června, bude už příští týden britský parlament rozpuštěn. Schválení vojenské akce parlamentem je v Británii zvykem, zákon ale vládě neukládá vyžádat si souhlas sněmovny.
Johnsonovo prohlášení spíše než do USA mířilo směrem k britským voličům. Vláda chce před volbami ukázat, že Konzervativní strana zastává tvrdé postoje v otázce obrany a bezpečnosti, uvedla AP. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn je odpůrcem jakékoli britské intervence v syrském konfliktu.
Související
Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat
Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) , Velká Británie , USA (Spojené státy americké) , Royal Air Force
Aktuálně se děje
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
13. dubna 2026 19:34
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě