Papež František přijel do Portugalska, navštíví slavné poutní místo ve Fátimě

Fátima - V kdysi malé portugalské vsi Fátimě se 13. května 1917 třem chudým pasáčkům podle katolické církve poprvé zjevila postava Panny Marie, která jim posléze sdělila tři tajemství. Kvůli tomu do země přiletěl i papež František, který v dva z těchto tří pasáčků prohlásí za svaté.

František dnes přiletěl do Portugalska, cesta se koná u příležitosti stého výročí zázraku z Fátimy, které připadá na 13. května. Na vojenském letišti v centrálním Portugalsku se setkal s prezidentem Marcelem Rebelem de Sousa, uvedla agentura AFP.

V sobotu papež ve Fátimě prohlásí za svaté dvě ze tří dětí, kterým se podle katolické církve v roce 1917 na tomto místě zjevila Panna Maria. Zasvěcení se prý dostalo tehdy desetileté Lucii dos Santosové, její sedmileté sestřenici Jacintě a devítiletému bratranci Francisku Martovi. Dvě mladší děti nedlouho po zjeveních podlehly pandemii španělské chřipky - Francisko v roce 1919 a Jacinta o necelý rok později. Letos František podepsal zvláštní dekret, kterým schválil svatořečení sourozenců Franciska a Jacinty.

Kvůli ceremonii se letos ve Fátimě očekává až milion poutníků z celého světa. „Tato cesta je trochu zvláštní, je to cesta modlitby a setkání s Bohem a Matkou Boží," řekl František, který je v Portugalsku poprvé.

Kvůli papežově návštěvě Lisabon přistoupil k mimořádným bezpečnostním opatřením. Františkovo letadlo v portugalském vzdušném prostoru doprovázely dvě stíhačky F-16. Úřady také na každý den zmobilizovaly kolem 6000 příslušníků bezpečnostních sil a záchranných služeb.

Do Fátimy dopraví Františka vrtulník. Vyhlášené poutní místo je vzdáleno asi 40 kilometrů od základny, kde papež přistál. Ve Fátimě má nasednout do papamobilu přivezeného z Říma. U místní svatyně na něj čekají statisíce věřících. Do kaple má František vstoupit kolem 19:15 SELČ.

Do Fátimy mezitím jako každoročně proudí davy věřících. Kolem 45.000 poutníků směřuje na místo pěšky, uvedli portugalští katoličtí činitelé.

Související

Více souvisejících

Papež František portugalsko poutníci / víra

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy