Manchester – Salman Abedi, sebevražedný atentátník z Manchesteru, mohl podle britských médií plánovat útok celý jeden rok. Informují o tom, že si před 12 měsíci údajně otevřel bankovní účet, který nevyužil až do doby, kdy prostřednictvím něj zaplatil za šrouby a hřebíky do výbušného zařízení.
Podle The Times si bankovní účet založil Abedi už před rokem, poprvé jej ale využil až při nákupu drobných kovových předmětů, které byly při pondělím útoku použity jako šrapnely. Abedi prý podnikl alespoň dvě oddělené cesty do kutilských obchodů, kde koupit materiál použitý při výrobě domácího výbušného zařízení, které zabilo 22 lidí a zranilo desítky dalších.
Podle deníku The Independent mají vyšetřovatelé obavy, že mohl Abedi vyrobit ještě druhou bombu. Odkazuje přitom na domovní prohlídku u atentátníka, při které byla údajně objevena skrýš plná chemických výbušnin.
Policisté podle listu The Telegraph objevili na adrese Salmana Abediho důkazy o „funkční továrně na bomby“, což vyvolává obavy, že útočník mohl rozšiřovat výbušná zařízení na mezi další radikální extremisty. Policie a bezpečnostní složky už ve čtvrtek při raziích po celé zemi objevily materiály na výrobu bomby. To podle nich naznačuje, že by mohly hrozit další útoky.
Nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování řekl pro The Telegraph : „Panují obavy, že měli dost materiálu na postavení dvou nebo tří bomb. Nemůžeme tuto možnost vyloučit.“
Bývalý důstojník metropolitní policie David Videcette řekl, že Abedi pravděpodobně celé měsíce cvičil jak sestavit zařízení, zatímco byl v zahraničí. „To není něco, co můžete dát dohromady po přečtení knihy nebo sledování videa na YouTube. Musel strávit čas v táboře, možná v Libyi, kde mu bylo ukázáno, jak to udělat. Ale jakmile máte dovednosti a materiál, montáž samotného zařízení lze provést poměrně rychle,“ vysvětluje.
Rodinný přítel Abádíových agentuře AFP řekl, že Salman se netajil touhou po pomstě za rok staré zabití jeho přítele gangem výrostků v Manchesteru. Zdroj naznačil, že Salman Abedi to považoval za čin motivovaný nenávistí vůči muslimům.
Související
Teroristický útok na koncertě v Manchesteru: Bratr atentátníka dostal 55 let vězení
Účast na vraždě 22 lidí? Bratr atentátníka z Manchesteru obvinění popřel
Salman Abedi (útočník z Manchesteru) , výbuch v aréně v Manchesteru (23. května 2017) , Velká Británie , bomby , Policie Velká Británie
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 46 minutami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 1 hodinou
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 1 hodinou
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 2 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 2 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 2 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 3 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 4 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 5 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 6 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 6 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 7 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 8 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 9 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 10 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Zdroj: Jan Hrabě