Hamburk (Německo) - Odpůrci globalizace po celou noc v Hamburku pokračovali v násilnostech. Rabovali obchody, stavěli barikády, zapalovali auta a útočili na policisty. Policie, která nakonec do zákroku nasadila i speciální jednotky, hovoří o poměrech, které Hamburk ještě nezažil. Hasiči ve městě, které je dějištěm summitu největších světových ekonomik G20, od pátku zlikvidovali 70 větších i menších požárů. Záchranka vyjela ke 126 zákrokům.
Místem velkých nepokojů se stala opět čtvrť Schanzenviertel, známá svým levicově radikálním podhoubím. Stovky strážníků tam po několikahodinových nepokojích v noci na dnešek ukončily řádění výtržníků zásahem obrněných vozů, těžkooděnců a speciálních jednotek s vytasenými zbraněmi.
Od pátečního večera stovky maskovaných radikálů oblečených do černého v této čtvrti zapalovaly barikády, do nichž přikládaly, co jim přišlo pod ruku - materiál z okolních staveb, ale i televize. Asi 500 lidí vyrabovalo supermarket i menší obchody, poničili také pobočku banky.
Policie dnes na tiskové konferenci uvedla, že nezasáhla dříve, protože se bála o život strážců zákona. Měla totiž informace, že se na ně radikálové chystají ze střech házet Molotovovy koktejly. Při zákroku po nich pak stříleli z praků kovovými projektily.
Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 213 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici. V noci na dnešek policie zatkla 43 lidí, od začátku protestů už 143.
Demonstranti, proti kterým policie opakovaně používá vodní děla, v pátek rovněž blokovali příjezdové cesty k přísně střežené zóně kolem areálu hamburských veletrhů, kde účastníci summitu G20 jednají. Protesty ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů státníků, který se musel změnit. Například manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa z bezpečnostních důvodů několik hodin nemohla opustit hamburskou vilu, ve které přebývá.
Demonstrace se v severoněmeckém přístavním městě Hamburk uskuteční i dnes, v ulicích by mohlo být až 100.000 protestujících. I když hlavní část dvojice dnešních velkých demonstrací zřejmě bude poklidná, očekává policie zejména po jejich skončení další střety.
Opozice kvůli dosavadním výtržnostem tvrdě kritizuje hamburského primátora Olafa Scholze (SPD), který podle ní podcenil situaci, když před summitem mimo jiné říkal, že občané města tuto akci sotva zaznamenají.
Související
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Německo , demonstrace v Německu
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
před 1 hodinou
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
před 2 hodinami
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
před 3 hodinami
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
před 4 hodinami
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
před 5 hodinami
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
před 6 hodinami
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
Z kalendářního roku 2025 zbývají poslední tři dny. Podle předpovědi meteorologů z ČHMÚ se očekávají sněhové srážky, noční mrazy a denní teploty kolem nuly. Odborníci ale upozorňují, že pocitově bude mnohem chladněji.
Zdroj: Jan Hrabě