Madrid - V západní části Středozemního moře dnes španělské námořnictvo dnes z člunu zachránilo 48 uprchlíků. Ve středu španělští záchranáři pomohli ve Středozemním moři 40 uprchlíkům ze dvou lodí.
Operace k záchraně 48 běženců se odehrála poblíž ostrůvku Alborán, který leží na polovině trasy mezi jihošpanělským pobřežím a severním Marokem.
Plavidla se snaží nyní dostat k jiné lodi, která se nachází jižně od Kanárských ostrovů a na níž je zřejmě 60 lidí. K lodi v Atlantském oceánu se záchranáři nedostanou dříve než večer.
Letadlo člun zaznamenalo asi 300 kilometrů jižně od ostrova Gran Canaria. Když se loď vydala ve středu ze Západní Sahary, bylo na ní 62 lidí. Zjistila to nevládní organizace Walking Borders, která se zaměřuje na pomoc uprchlíkům v severní Africe.
Organizace Walking Borders zaznamenala, že mezi uprchlíky přibývá Alžířanů a Maročanů a že je mezi nimi mnoho nezletilých. Uprchlíci západní trasu považují „za méně nebezpečnou ve srovnání s trasou, která začíná v Libyi".
Agentura Frontex ve své dnešní zprávě konstatovala, že zatímco počet uprchlíků v prvním pololetí letošního roku se ve srovnání s loňskem snížil o 68 procent, Španělsko a Itálie se potýkají se zvyšujícím se počtem běženců. Takzvanou západní trasu Středozemním mořem použilo za prvních šest měsíců roku 9000 lidí a španělské záchranářské služby od začátku roku musely na této trase pomáhat 5800 lidem.
Související
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
před 1 hodinou
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
před 2 hodinami
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
před 2 hodinami
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
před 3 hodinami
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
před 5 hodinami
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
včera
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
včera
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
včera
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
včera
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
včera
Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat
včera
Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje
včera
Exministr Blažek komentoval rozhodnutí Ústavního soudu
včera
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
včera
Pondělní počasí pomohlo. Déšť ukončil výstrahu před požáry
včera
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
Jihočeští kriminalisté pokročili s případem nedělního násilného úmrtí ženy v centru Českých Budějovic. Podle závěrů vyšetřování se jedná o vraždu, ze které byl obviněn muž, jemuž hrozí až osmnáctiletý trest odnětí svobody.
Zdroj: Jan Hrabě