Atény/Praha - Nejméně dva lidské životy a 120 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které v noci na dnešek zasáhlo řecký ostrov Kos. Uvedl to podle řecké agentury ANA starosta ostrova, podle kterého otřesy způsobily i značné materiální škody. Zemětřesení zasáhlo rovněž ostrov Rhodos a postiženo je i turecké letovisko Bodrum, kde zdravotníci ošetřili na 350 zraněných.
"Zbytek ostrova nemá žádný problém, jedině hlavní město," řekl starosta Giorgos Kyritsis.
Počet zraněných podle Giorgose Halkidiose z místní správy přesáhl stovku. "Dva či tři jsou ve vážném stavu," dodal. Zdroje z nemocnice v Kosu uvedly, že asi 20 raněných má zlomeniny. Otřesy pocítili lidé i na Rhodu. "Trvalo to dlouho, okamžitě jsem s dětmi vyběhla z hotelu," řekla novinářům turistka Sylive Jannotová.
České ministerstvo zahraničí nemá žádné informace o českých obětech zemětřesení ani na Kosu, ani v Turecku. "Zatím se nám neohlásil žádný Čech s tím, že by měl nějaké problémy," řekla ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Ministerstvo podle ní rozesílá sms zprávy lidem zaregistrovaným v systému DROZD, ve kterých jsou i kontaktní údaje na české úřady pro případ problémů.
Centrum otřesů bylo sice poblíž Bodrumu, ale nejvíce škod je zatím hlášeno z Kosu, kde se podle televize utrhla část¨nábřeží. Zemětřesení mělo podle řeckého úřadu pro mimořádné události sílu 6,3 stupně, jeho centrum bylo v hloubce deseti kilometrů a ve vzdálenosti asi 11 kilometrů od nejblíže obydleného města.
Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) sílu otřesů změřilo na 6,7 stupně. Podle řeckých zdrojů pocítilo záchvěvy země nejméně 200.000 lidí.
Úřady vydaly upozornění na možnost cunami. Svědci popisují vysoké vlny, které zřejmě poškodily nábřeží. Úřady doporučily vyhnout se plážím a uchýlit se do bezpečí na výše položených místech. V Bodrumu poškodila několik obchodů vzedmutá hladina moře, kterou zaznamenali i na Kosu. Turecké úřady varovaly veřejnost před následnými otřesy.
Podle místních médií popraskaly na tureckém pobřeží zdi několika budov a byly poškozeny lodě, které voda vynesla na pobřeží. Také zde turisté i místní strávili noc pod širým nebem či v automobilech. "Než jsem se stihl zeptat 'co se to děje?', táhlo to naši loď na pobřeží. Najednou jsme byli na břehu, nikdy jsem nic podobného nezažil," citovala turecká agentura Dogan kapitána Metina Kestaneciho, který před zemětřesením spal na své lodi.
Záchranáři na Kosu prohledávají trosky, zda pod nimi nejsou uvězněni lidé, které otřesy zastihly uprostřed noci, a pomáhá i armáda. Dva mrtví přišli o život v přístavním baru, kde se zřítil strop, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní zdravotníky a hasiče.
Evropská unie nabídla Řecku svou plnou pomoc a podporu, včetně technického vybavení či přístupu k satelitním snímkům evropského systému Copernicus.
Související
Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
Řecký ostrov Evia zasáhla dvě zemětřesení
zemětřesení v Řecku , zemětřesení v Turecku , Zemětřesení , Řecko , Turecko
Aktuálně se děje
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
včera
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
11. června 2026 21:03
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
11. června 2026 20:17
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
11. června 2026 19:45
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
Představitelé obranného průmyslu se připravují na schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, která by se měla uskutečnit koncem tohoto týdne. Podle zdrojů obeznámených s detaily jednání se očekává velmi ostrá debata, neboť ve Washingtonu sílí obavy z tenčících se zásob amerických raket.
Zdroj: Libor Novák