Berlín - Martin Schulz, někdejší šéf Evropského parlamentu a kandidát sociální demokracie (SPD) na německého kancléře, věří, že jeho strana navzdory průzkumům může ve volbách uspět.
SPD na konzervativní unii CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové ztrácí zhruba 14 procentních bodů, Schulz dnes v rozhovoru s televizí RTL přesto řekl, že věří, že jeho strana může ještě volební klání otočit.
„Unie v průzkumech masivně ztrácí," zdůvodnil svůj optimismus Schulz, který podle svých slov u lidí cítí velké znejistění a touhu po změně. Narážel tím na to, že konzervativní unie v posledním týdnu v několika průzkumech přišla o zhruba dva procentní body a pohybuje se nyní okolo 36 procent.
Přesto ale zatím má SPD, kterou by nyní volilo kolem 22 procent lidí, velký náskok. Schulz připustil, že se pokles preferencí CDU/CSU zatím nepřetavil do růstu podpory pro sociální demokraty, i nadále je podle něj ale řada voličů nerozhodnutých. Věří proto, že může dojít k výraznému posunu na poslední chvíli.
I když jsou SPD a CDU/CSU ve volbách, které se uskuteční v neděli, hlavními soupeři, není vyloučeno, že po nich spolu znovu skončí v koalici. Velká většina Němců (74 procent) dává ale najevo, že by sociální demokraty raději viděla v opozici, pokud ve volbách jasně prohrají.
SPD od čtvrtka rozbíhá finiš kampaně, během něhož chce voličům non-stop odpovídat na jejich dotazy po telefonu, e-mailem nebo na sociálních sítích. Na poslední dny před volbami se chystá i konzervativní unie, která dnes své členy vyzvala ke stoprocentnímu nasazení v posledních 100 hodinách před hlasováním.
Související
Rozbroje mezi eurokomisí a europarlamentem? Spor o "spitzenkandidáty" je zpět, ostře promluvil Zdechovský
Schulz skončil v čele SPD, za sebe chce Nahlesovou
Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) , Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) , Německo , Angela Merkelová , Volby v Německu
Aktuálně se děje
včera
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
včera
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
včera
Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO
včera
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
včera
Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci
včera
Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude
včera
„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý
včera
Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU
včera
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
včera
Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu
včera
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
včera
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
včera
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
včera
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
včera
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
včera
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
včera
Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony
včera
Počasí bude jako na houpačce, naznačuje předpověď na tento týden
19. dubna 2026 21:51
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
StarDance po všech hvězdných účastnících podzimní řady představila už i všechny profesionální tanečníky, kteří budou slavné osobnosti po parketu doprovázet. Diváci se na přímé přenosy mohou těšit na podzim na obrazovkách České televize.
Zdroj: Lucie Podzimková