Rozbroje mezi eurokomisí a europarlamentem? Spor o "spitzenkandidáty" je zpět, ostře promluvil Zdechovský

Popření systému takzvaných vedoucích kandidátů na post předsedy Evropské komise, k němuž podle diplomatů spěje bruselský summit Evropské unie, vyvolává mezi europoslanci skeptické až rozhořčené reakce. Podle některých není jisté, zda se bude Evropský parlament ochoten podřídit vůli unijních premiérů a prezidentů a schválit na vrcholné posty jimi navržené kandidáty.

Lídři v Bruselu jednali jako o možné budoucí šéfce EK o německé ministryni obrany Ursule von der Leyenové. Pokud by zástupkyně evropských lidovců (EPP) získala tento klíčový post, předsedou EP by se v rámci dohody měl stát některý ze socialistických europoslanců - hovoří se o Italovi Davidu-Mariovi Sassolim či Bulharu Sergeji Staniševovi. Nikdo z těchto politiků není takzvaným spitzenkandidátem, tedy lídrem vybraným evropskou politickou skupinou před květnovými eurovolbami.

Systém založený na vedoucích kandidátech prosazuje EP již druhé volební období, kvůli nedostatku podpory pro lidovce Manfreda Webera i socialistu Franse Timmermanse jej však evropští prezidenti a premiéři patrně nadobro smetli ze stolu.

"Vnímám to jako nebezpečný precedens, který by mohl vést ke snížení zájmu lidí o volby do Evropského parlamentu," řekl ČTK český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je přesvědčen o prospěšnosti systému "spitzenkandidátů".

Stejně jako on i další členové nejsilnější europarlamentní frakce EPP zdůrazňují, že květnové volby provázela nejvyšší účast za poslední dvě desetiletí a voliči systém volebních lídrů akceptovali.

Seznam kandidátů na budoucího šéfa EP musí být hotov do dnešních 22:00 SELČ. Socialisté, kteří o jménu svého favorita na předsedu EP rozhodují na jednání své frakce, se k návrhům zatím veřejně nevyslovují. Bývalý socialistický předseda EP Martin Schulz, který se podle některých médií zapojil do vyjednávání, se však dnes na webu listu Der Spiegel vyjádřil o možné předsedkyni Evropské komise velmi kriticky, když ji označil za "nejslabší ministryni německé vlády". "Zjevně je to výkon dostačující k tomu, abyste se stali šéfem komise," uvedl.

Nespokojené hlasy znějí i z dalších početně silných frakcí liberálů a zelených, kteří si dělají zálusk na pozici předsedy parlamentu. Bez jejich podpory však nemohou dvě nejsilnější skupiny pro případnou dohodu získat v EP potřebnou většinu hlasů. Očekává se tedy, že výsledek středeční volby předsedy Evropského parlamentu bude do poslední chvíle nejistý.

Související

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy