Bratislava - Slovenský lékař se v dokumentárním filmu o neutěšených podmínkách v bratislavských porodnicích přiznal k fackování rodičky. Vedení univerzitní nemocnice (UNB) dnes uvedlo, že lékař dostane výpověď.
Porodník ve filmu názvem Mezi námi hovořil o tom, že těhotná žena byla hysterická a dal ji facku, aby ji uklidnil. Tvrdil též, že tento způsob se používá běžně. "S panem doktorem rozvážeme pracovní poměr," řekl dnes na tiskové konferenci ředitel nemocnice Juraj Kovács, kterého citovala média.
Vedení nemocnice uvedlo, že lékař nanejvýš může při péči o pacienty zvýšit hlas. Zdravotnické zařízení porodníka propustí pro poškození dobrého jména nemocnice, byť nedostalo žádnou stížnost rodiček na fackování.
UNB také tvrdilo, že režisérka Zuzana Límová, která se se štábem mohla volně pohybovat ve třech porodnicích, do snímku vybrala jen negativní zkušenosti a výpovědi žen. Podle listu Sme se nemocnice snažila blokovat uvedení filmu. Nakonec měl svou premiéru na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který se konal v Bratislavě a Košicích.
"Viděli jste film o doktorovi, který fackuje rodičky, tří smutných depresivně laděných matkách, které vypovídají, jaké to bylo hrozné, neosobní a strašidelné. Mrzí mě, že nebyl dán reálný obraz kliniky, na kterou jsme hrdi," řekl přednosta jedné z klinik Igor Rusňák.
Autoři snímku výtky odmítli. "Jednoznačně odmítáme, že film je tendenční. Na porušování lidských práv žen při porodech loni upozornil i komisař Rady Evropy pro lidská práva, který ve vícero případech jmenoval i Slovensko," reagovali tvůrci filmu.
Související
První kontroverzní cesta: Okamura jede za Ficem, bere s sebou Turka s Macinkou, opozice chybí
Křídou proti práskačství. Fico a spol. se na Slovensku se bojí o moc
Slovensko , lékaři , filmy , Bratislava , Zdravotnictví , ženy , porody , nemocnice
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 34 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 1 hodinou
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.
Zdroj: Libor Novák