Praha/Paříž/Londýn - S velkou pozorností sledují světové tiskové agentury výsledky parlamentních voleb v České republice. Francouzská AFP o jasném vítězství hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše píše jako o vzestupu českého Donalda Trumpa, agentura Reuters sídlící v Londýně se zase pozastavuje nad neschopností dosud vládní sociálnědemokratické ČSSD zúročit ve volbách nynější hospodářskou prosperitu země. Americká AP uvedla, že výsledek znamená ránu pro tradiční politické strany.
"Česká ekonomika se poslední čtyři roky těší rychlému růstu, vyrovnanému rozpočtu a nejnižší nezaměstnanosti v Evropské unii, ale sociální demokraté, kteří vedou vládu spolu s ANO a dalším partnerem, nebyli schopní toto zužitkovat," napsal Reuters.
AFP k volební ztrátě ČSSD uvedla, že strana končícího premiéra Bohuslava Sobotky zažila brutální pád. S ohledem na průběžné výsledky, podle kterých drtivě vyhrálo Babišovo hnutí ANO a na druhém místě skončila Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, která je hodnocena jako protipřistěhovalecká a populistická strana, AFP dodala, že nad Českem visí otázka nejistoty z budoucího směřování země a z nadcházejících vztahů mezi Prahou a Západem, především pak s EU a Severoatlantickou aliancí. O obavách z vývoje v Česku píše i AP, která svým klientům vysvětluje, že do parlamentu vstoupí strany, které nejsou považovány za takzvané mainstreamové.
AP rovněž uvedla, že Babišovo přesvědčivé vítězství ukazuje na to, že středoevropské Česko se posune doprava. "Vítězství mu dláždí cestu k tomu, aby se stal příštím premiérem, nehledě na obvinění ze zpronevěry v souvislosti s dotacemi Evropské unie," napsala AP. Agentura také poznamenala, že ANO spolu s ostatními českými stranami odmítá unijní kvóty na běžence a že Babiš kritizuje EU a odmítá stanovit datum na přijetí jednotné evropské měny euro. "Jeho vítězství tak může vyústit ve vznik další euroskeptické vlády ve střední Evropě," dodala AP.
Agentura Bloomberg ve svém hodnocení výsledků napsala, že volby drtivě vyhrál miliardář čelící obvinění ze zpronevěry, který voličům slíbil řídit stát jako firmu, bojovat proti muslimskému přistěhovalectví a bránit hlubší integraci EU. Bloomberg podobně jako další zahraniční média přirovnává k americkému prezidentu Trumpovi a také k někdejšímu italskému premiérovi Silviu Berlusconimu.
Výsledky letošních voleb v evropských zemích málokdy přinesly radost a Česko v tomto ohledu není výjimkou, konstatuje server německého listu Süddeutsche Zeitung. "Země s deseti miliony obyvatel se po volbách posune dále doprava. Populisté, euroskeptici a vůči cizincům nepřátelští politici výrazně posílili," míní bavorský deník.
Babišovo hnutí ANO vnímají německá média jako jasného vítěze voleb, naopak v případě dosud nejsilnější sněmovní strany - ČSSD - píše agentura DPA o debaklu, Süddeutsche Zeitung pak o bezprecedentním propadu. Všímají si i "alarmujícího" úspěchu populistické a pravicově radikální Svobody a přímé demokracie (SPD).
Největší pozornost německých novinářů ale přitahuje třiašedesátiletý miliardář a lídr ANO. Podle Süddeutsche Zeitung Babiš trvá na nesprávné pozici, že se stát musí řídit jako firma, a navíc očividně nasazuje své mediální impérium proti politickým soupeřům. Kvůli tomu, že řada stran odmítá jít s Babišem do vlády, považuje bavorský list za možné, že post premiéra šéf hnutí ANO přenechá někomu jinému a sám bude vše řídit ze zákulisí. "Velký rozdíl by to nebyl," míní deník.
Další weby, včetně serveru nejčtenějšího deníku Bild, přirovnávají šéfa hnutí ANO k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Jeho politiku hodnotí jako nepříliš vyprofilovanou, euroskeptickou a protiimigrační.
Související
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
volby , volby 2017 , Andrej Babiš , hnutí ANO , Noviny / tisk
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
před 2 hodinami
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
před 3 hodinami
Trump pohrozil vojenským úderem Ománu
před 4 hodinami
Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí
před 5 hodinami
Sbohem velké hvězdě. Ve Walesu se konečně rozloučili s Bonnie Tyler
před 6 hodinami
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
před 6 hodinami
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
před 7 hodinami
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
před 8 hodinami
Policie varuje majitele konkrétního typu auta. Za tři dny zmizelo devět vozidel
před 9 hodinami
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
před 9 hodinami
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
před 10 hodinami
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
před 11 hodinami
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
před 12 hodinami
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
před 12 hodinami
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
před 14 hodinami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
V ruských domácnostech i na sociálních sítích stále častěji rezonuje otázka, zda prezident Vladimir Putin vyhlásí další vlnu mobilizace. Ruská armáda čelí značným ztrátám na ukrajinské frontě, zatímco zájem o dobrovolný vstup do vojska výrazně opadá. Vzhledem k tomu, že Kreml trvá na svých územních nárocích a letní ofenzíva stagnuje, potýká se vedení země se závažným nedostatkem lidských sil. Podle aktivisty Alexeje Tabalova je čím dál těžší sehnat lidi ochotné bojovat, a to i za astronomické finanční částky.
Zdroj: Libor Novák