Italie přechází na nový volební systém, Hnutí pěti hvězd protestuje

Řím - Italský senát dnes schválil nový volební zákon, který má kombinovat prvky poměrného a většinového zastoupení. Reforma, kterou ještě musí podepsat prezident, již dříve v tomto měsíci prošla dolní parlamentní komorou.

Proti reformě protestovalo především antisystémové Hnutí pěti hvězd (M5S) bývalého komika Beppeho Grilla, které navržený zákon považuje za nedemokratický. Hnutí se nelíbí především to, že norma podporuje vznik volebních koalic. Podle odhadů hnutí ho reforma připraví o desítky mandátů.

Podporu měla norma naopak u poslanců vládní Demokratické strany (PD), konzervativní strany Vzhůru Itálie (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho i u Ligy severu.

Schválení volební reformy v zákonodárném sboru otvírá cestu k parlamentním volbám, které se v Itálii musejí konat nejpozději na jaře příštího roku.

Související

Více souvisejících

Itálie Beppe Grillo (Hnutí pěti hvězdiček) Volby

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 1 hodinou

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Navalného pohřbí v pátek v Moskvě. Proběhne i poslední rozloučení

Poslední rozloučení se zesnulým opozičním politikem Alexejem Navalným proběhne v pátek odpoledne v Moskvě, uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová ve středu. Hlasitý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina bude následně pohřben na Borisovském hřbitově na jihu metropole. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy