Nikósie – Egypťan, který loni v březnu unesl egyptské letadlo na vnitrostátní lince a donutil jej přistát na středomořském ostrově, zatím do vlasti vydán nebude. Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku zablokoval vydání Sajfa Addína Mustafy z Kypru zpět do Egypta.
Soud vydání zablokoval do doby, než bude moci případ Sajfa Addína Mustafy důkladně prozkoumat a rozhodnout, zda by mu po návratu do Egypta nehrozilo mučení či nelidské zacházení. Kyperské ministerstvo spravedlnosti na základě soudního rozhodnutí nařídilo zastavit vydávací proces.
Nyní šedesátiletý Mustafa v březnu 2016 unesl spoj EgyptAir z Alexandrie do Káhiry. Posádce hrozil, že spáchá sebevražedný atentát a donutil ji přistát na kyperském letišti v Larnace. Únos skončil bez obětí a bez zranění, muž se po několikahodinovém vyjednávání vzdal. Jeho sebevražedný pás byl falešný.
Úřady už krátce po incidentu vyloučily teroristický motiv. Sám Egypťan tvrdí, že motiv byl politický a že svou akcí chtěl upozornit na "fašistický režim" egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího a vyvinout tlak na propuštění 63 vězněných disidentek. Na Kypru požádal o azyl.
Od samotného počátku se ale spekulovalo o tom, že skutečným důvodem únosu byly Mustafovy rodinné problémy. Na Kypru žije údajně jeho bývalá partnerka a podle zpráv z Egypta si s sebou po neshodách s Mustafou odvezla také jejich děti. Na počátku vyšetřování tento motiv Mustafa přiznal, později ale svou výpověď změnil. Tvrzení o rodinných problémech nyní označuje za „účelovou dezinformaci" kyperských a egyptských úřadů, která ho má diskreditovat.
Toto rozhodnutí padlo jen několik hodin poté, co kyperský nejvyšší soud zamítl Mustafovo odvolání proti extradici. Nevyhověl ani argumentu jeho obhájců, že by se s vydáním do Egypta mělo vyčkat, dokud kyperské úřady nerozhodnou o jeho žádosti o politický azyl.
Související
Kypr chce vést politiku EU pro Středomoří. V cestě mu stojí několik silných kandidátů
Erdogan je připraven vybudovat na Kypru leteckou základnu
Kypr , Egypt , únosy letadel , Soud pro lidská práva Štrasburk
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Počasí o víkendu bude teplé, místy ale může ještě nasněžit
včera
Ukrajině dochází čas. O 90miliardové půjčce Kyjevu bude EU hlasovat výrazně dříve
včera
Tentokrát to na rychlobruslařském oválu necinklo. Zdráhalovou může přesto těšit TOP 10
včera
Europoslankyně Nikola Bartůšek opustila frakci Patrioti pro Evropu. Důvod nevysvětlila
včera
Český curlingový smíšený pár se rozloučil výhrou, týmová kombinace se českým lyžařům hrubě nevyvedla
včera
Po nevydařeném finiši ve štafetách se Davidová neukáže v individuálním závodě
včera
V Miláně nejsou s olympiádou spokojeni všichni. Proti sportovnímu svátku se tam i demonstrovalo
včera
OSN i EU ostře odsoudily rozsudek nad Jimmym Laiem
včera
Brexit obráceně. Sadiq Khan chce vrátit Británii do Evropské unie
včera
Britská policie opět vyšetřuje Andrewa. Měl předávat informace Epsteinovi
včera
Evropský sen o vlastních stíhačkách šesté generace se rozpadá. Macronův projekt je prakticky mrtvý
včera
Evropská komise zasáhla proti WhatsAppu. Populární aplikaci zřejmě čeká zásadní změna
včera
USA se bouří proti závěrům MSC: Nechceme rozbít NATO ani podkopat světové uspořádání. Pak zaútočily na EU
včera
Olympiáda bez umělého sněhu? Kvůli globálnímu oteplování prakticky nemožné
včera
Vláda ruší NERV. Pavla pustí do Mnichova, Macinka pojede samostatně
včera
Epstein pronikal i do nejvyšších pater ruské politiky. Pokusil se dostat až k Putinovi
včera
„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany
včera
Američtí sportovci na olympiádě kritizují dění v USA. Z Bílého domu přišla ostrá reakce
včera
Přežije Země Trumpa? Bílý dům se zmítá v chaosu jeho nálad, věří mu už jen třetina lidí
včera
Zemře za mřížemi? Jimmy Lai dostal 20 let vězení, svět vyzývá k jeho propuštění
Známý mediální magnát a zastánce demokracie v Hongkongu Jimmy Lai byl odsouzen k dvaceti letům vězení za trestné činy proti národní bezpečnosti. Jeho dcera Claire Lai označila tento verdikt za srdceryvně krutý, zejména s ohledem na zhoršující se zdravotní stav jejího osmasedmdesátiletého otce. Podle jejích slov hrozí, že pokud bude trest vykonán, její otec zemře za mřížemi jako mučedník. Syn Sebastien Lai doplnil, že se jedná o drakonické a zničující rozhodnutí.
Zdroj: Libor Novák