Barcelona - 21. prosince se budou v Katalánsku konat parlamentní volby. Separatistická strana Republikánská levice Katalánska (ERC), jíž se dosud přisuzovalo vítězství, v průzkumech ztrácí.
Na druhé místo ji v nejnovějším průzkumu katalánského deníku El Nacional odsunula strana Ciudadanos, která je proti odtržení Katalánska od Španělska. Z průzkum ale také vyplývá, že absolutní většinu v parlamentu nezískají ani separatisté, ani tradiční strany prosazující jednotu Španělska.
Očekává se, že k volbám do regionálního parlamentu přijde přes 80 procent voličů. Při posledních volbách v září 2015 jich přišlo 75 procent.
O vítězství budou zřejmě bojovat Ciudadanos, jíž poslední průzkum přisoudil asi 23,6 procenta hlasů, a strana ERC. Tato strana, jejíž lídr a exministr Oriol Junqueras je ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury za separatistické snahy předchozí vlády, by zatím dostala 20,9 procenta hlasů. Kolem 18 procent by podle posledního průzkumu získala kandidátka Společně pro Katalánsko (JxCat) expremiéra Carlese Puigdemonta, který je rovněž obviněn ze vzpoury, ale nyní pobývá v Bruselu.
Separatistické strany ERC, JxCat a CUP by tak ve 135členném katalánském parlamentu podle posledního průzkumu obsadily 65 až 69 křesel. Po předchozích volbách měly 72 mandátů. Absolutní většinu 68 křesel nemají dohromady jistou ani katalánští socialisté, lidovci a Ciudadanos, kteří by dohromady získali maximálně 60 křesel.
Jazýčkem na vahách pro podporu nové vlády tak bude zřejmě koalice En Comú-Podem (Společně můžeme), jíž přisuzují průzkumy přes osm procent hlasů.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Volby v Katalánsku: Stoupenci nezávislosti ztrácejí většinu v parlamentu
Katalánsko , Španělsko , volby v Katalánsku
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
před 2 hodinami
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
před 3 hodinami
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 4 hodinami
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
před 5 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 6 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 7 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 8 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 8 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 9 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 10 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 10 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 12 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
Sobotní pražské derby mezi Slavií a Spartou, které mělo být oslavou fotbalu, skončilo pro vršovický klub naprostou pohromou. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) na svém mimořádném zasedání vynesla tresty, které v historii samostatné české ligy nemají obdoby. Výsledkem je nejen ztráta bodů u zeleného stolu, ale také obří finanční postih a uzavření stadionu.
Zdroj: Libor Novák