Berlín - Krátce po útoku na vánoční trh v Berlíně z 19. prosince loňského roku se německé úřady rozhodly, že budou při identifikaci obětí postupovat podobně jako v případě pádů letadel, kdy je velmi těžké mrtvé identifikovat. Rodiny se tak o tragickém osudu příbuzných dozvěděly až se zpožděním.
Už několik hodin po loňském prosincovém teroristickém útoku v Berlíně úřady znaly totožnost 11 ze 12 obětí, příbuzné ale o osudu jejich blízkých informovaly většinou až za dva či tři dny. Zahraničním novinářům to řekl berlínský zmocněnec pro oběti útoku Roland Weber.
"Když rozjedete takovou mašinerii, tak nestačí, že mrtvý má u sebe průkaz totožnosti. Nestačí ani, když porovnáte DNA, potřebujete navíc ještě srovnání informací o zubech. To pak skutečně trvá dva až tři dny," uvedl Weber, podle něhož se tak ale zbytečně protahovala nejistota u pozůstalých.
"To nemuselo být, protože z rozhovorů se soudními lékaři jsem zjistil, že už první noc bylo po několika hodinách bezpečně identifikováno 11 z 12 obětí, protože u sebe měly průkaz totožnosti a žádná těžká poranění hlavy," podotkl. Už první noc tak bylo možné příbuzným sdělit, co se s jejich blízkými stalo. Na postup úřadů si v tomto ohledu stěžoval i Čech Petr Čižmár, jehož manželka Naďa při útoku zemřela.
Německé úřady na stížnosti Čižmára i dalších pozůstalých budou reagovat. Napříště se bude postupovat individuálně, a když soudní lékaři řeknou, že k identifikaci nejsou potřeba další testy, nebudou se dělat. "Protože tohle se nemůže opakovat. To je samozřejmě zcela nesnesitelná situace, když pozůstalí a příbuzní několik dní nevědí, kdo, kdy a kde zemřel. To nejde a to se už také nebude opakovat," řekl Weber na dotaz ČTK.
Berlínské i celoněmecké úřady chystají také další změny. Měl by se především usnadnit přístup postižených ke všem druhům pomoci, která by k nim nově měla směřovat přes jedno centrální místo, nikoliv přes mnoho různých. S podobným doporučením přišel ve středu i vládní zmocněnec pro oběti útoku Kurt Beck.
Související
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teroristickému útoku v Berlíně předcházela série chyb. Zemřela při něm Češka
teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) , Německo , Terorismus
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
před 3 hodinami
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
před 4 hodinami
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
před 5 hodinami
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
před 6 hodinami
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
před 8 hodinami
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
před 9 hodinami
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
před 10 hodinami
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
před 11 hodinami
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
před 12 hodinami
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
před 14 hodinami
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
před 15 hodinami
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
před 16 hodinami
Počasí: Budou Vánoce bílé? Ve středu může nasněžit
včera
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
včera
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
včera
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
včera
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
včera
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
včera
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
včera
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
Britská vláda pod vedením premiéra Keira Starmera přistoupila k výraznému snížení finanční podpory pro západní Balkán, což vyvolalo vlnu kritiky od bezpečnostních expertů i opozičních politiků. Financování určené k boji proti ruským dezinformacím, kybernetickým útokům a na podporu demokratických institucí v regionu klesne o plných 40 procent. V absolutních číslech jde o propad ze 40 milionů liber v loňském roce na 24 milionů liber pro období 2025–2026.
Zdroj: Libor Novák