CSU chce další zpřísnění azylové politiky, na své jednání pozvala i Orbána

Berlín - V klášteře Seeon dnes začalo třídenní zasedání politiků bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). Přinést by mělo především nové požadavky na zpřísnění uprchlické politiky. Strana pozvala do Seeonu i maďarského premiéra Viktora Orbána, který je v Německu mnohými vnímán jako pravicově populistický politik s autoritářskými tendencemi.

CSU s těmito požadavky následně půjde do vyjednávání o nové německé vládě se sesterskými křesťanskými demokraty Angely Merkelové (CDU) a sociální demokracií (SPD), které začne v neděli. Právě SPD se nejspíš řada návrhů bavorské strany nebude líbit.

Dva hlavní požadavky CSU dnes před začátkem jednání zopakoval šéf strany Horst Seehofer. Je podle něj nutné stanovit horní hranici pro roční příjem uprchlíků a také prodloužit platnost ustanovení, které zabraňuje slučování rodin běženců s takzvanou doplňkovou ochranou.

CSU chce také krácení sociálních dávek pro žadatele o azyl nebo zavedení standardizovaných testů k odhalení skutečného věku běženců. K tomu mají podle bavorských konzervativců sloužit i zdravotní testy, na které ale velmi kriticky hledí lékaři. CSU by ráda změnila i evropskou azylovou politiku. Není podle ní možné, aby Německo přijímalo více uprchlíků než všechny ostatní země Evropské unie dohromady. Azylové řízení i deportace odmítnutých žadatelů o azyl by se do budoucna měly uskutečňovat přímo na vnějších hranicích EU.

Někteří politici CSU navíc vedle vlastních požadavků v posledních dnech dávali hlasitě najevo, co očekávají od sociálních demokratů. Šéf poslanců bavorské strany Alexander Dobrindt například v narážce na SPD poznamenal, že dvacetiprocentní strana nemůže počítat s tím, že prosadí 100 procent svého programu. SPD by podle něj neměla vytahovat prastará socialistická témata.

Místopředseda SPD Ralf Stegner dnes v reakci na to televizi N24 řekl, že sociálním demokratům jsou vyjádření CSU úplně ukradená. Radikální rozhovory určené voličům strany podle něj nikoho neohromí.

I přes rozdílné názory a slovní přestřelky ale předseda CSU Seehofer věří, že bude možné dosavadní velkou koalici CDU/CSU a SPD obnovit. "Chci výslovně zdůraznit, že tuto koalici chceme. Osobně udělám vše proto, aby vznikla," poznamenal dnes s tím, že je optimistický. Stegner však na druhé straně zůstává spíše skeptický.

Související

CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska)

Bavorská CSU zřejmě překonala hranici pro vstup do Spolkového sněmu

Křesťansko-sociální unie (CSU), která je největší politická síla v Bavorsku a která je tradiční sesterskou stranou Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové, v dnešních německých volbách zřejmě těsně překonala pětiprocentní hranici pro vstup do Spolkového sněmu.
Markus Söder

V čele CSU bude pokračovat Söder, do voleb podpořil Lascheta

Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU) si dnes za svého předsedu opět zvolila premiéra Markuse Södera. Ten se v projevu na úvod stranického sjezdu postavil za kancléřského kandidáta Armina Lascheta, který vede CSU a její celoněmeckou sestru Křesťanskodemokratickou unii (CDU) do parlamentních voleb.

Více souvisejících

CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Německo uprchlíci Viktor Orbán Horst Seehofer

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského

Ukrajina se momentálně snaží především o to, aby válka se sousedním Ruskem skončila co možná nejdříve. Otevřela by se tak i cesta ke konání voleb, na což apeluje například bývalý ministr obrany Mychajlo Fedorov. Podle spolupracovníků prezidenta Zelenského je ale jeho návrh nerealistický. 

před 58 minutami

Igor Červený (Motoristé)

Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou

Ministerstvo životního prostředí v úterý jednalo se zástupci těžební společnosti Severní energetická o poskytnutí části finanční rezervy na sanace a rekultivace pro rozvoj místních obcí zasažených těžbou. Jde o prostředky, které firma nevyužije díky tomu, že část původního dolu byla ponechána přírodě. Prostředky jsou určeny na projekty pro tento region postižený hornickou činností. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů

Americký prezident Donald Trump vyhlásil spuštění nové fáze konfliktu s Íránem. Teheránu slíbil ekonomickou válku a izolaci historicky nevídané úrovně. Šéf Bílého domu zároveň pohrozil všem zemím, které by se pokusily Íránu pomoci s obcházením sankcí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky

Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek

Meteorologové ve středu vyhlásili před silnými bouřkami, které nejprve od půlnoci hrozí na severozápadě Čech a následně ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou jihovýchodní polovinu území republiky. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy