Berlín/Vídeň - Německo dnes deportovalo dalších 17 Afghánců, kteří neuspěli s žádostí o azyl. S odvoláním na policii o tom informovala agentura DPA. Další pak deportovalo ve spolupráci s Rakouskem
Deportace do země, kde dál zuří konflikt mezi vládními silami a radikálním hnutím Tálibán, je v Německu značně kontroverzní. Letadlo se sedmnácti Afghánci večer odlétlo z Düsseldorfu a v Kábulu by mělo přistát ve středu ráno místního času. Původně mělo být deportováno až 80 osob. Do vlasti jich ale kvůli nemoci nebo právním námitkám na poslední chvíli zamířilo o poznání méně.
U düsseldorfského letiště dnes proti deportaci demonstrovalo zhruba dvě stě až tři sta lidí, které svolala iniciativa Afghanischer Aufschrei (Afghánský výkřik). Podle nich je v rozporu s mezinárodním právem, aby se z Německa lidé do Afghánistánu kvůli špatné bezpečnostní situaci v této středoasijské zemi vyhošťovali.
Od prosince 2016 Berlín do Afghánistánu deportoval už 155 mužů. Jen v hlavním městě přitom v loňském roce došlo ke 20 velkým teroristickým útokům s více než pěti stovkami obětí. Německo odsuny na několik měsíců přerušilo po mohutném atentátu na německé velvyslanectví v Kábulu loni v květnu. Spolková vláda a vlády spolkových zemích se později dohodly, že vyhošťování do Afghánistánu bude omezeno na tři skupiny lidí - pachatele trestných činů, osoby, které se podle policie podílely na teroristickém činu, a nakonec osoby, které "tvrdošíjně odmítají spolupráci při identifikaci".
Německo se připojilo k akci rakouských úřadů, které charterovým letem do Ruska poslaly 31 lidí. Spolu s neúspěšnými žadateli o azyl z Německa tak bylo dnes z letiště Vídeň-Schwechat deportováno 35 ruských občanů. Podle rakouského ministerstva vnitra šlo o první letošní deportaci charterovým letem, v loňském roce takto alpskou republiku opustilo 621 ruských občanů.
Související
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
Německo , Rakousko , uprchlíci , Afghanistán , čečensko , deportace
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 1 hodinou
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 1 hodinou
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 2 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 4 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 4 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 5 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 6 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 6 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 7 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 8 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
Při masivním ukrajinském bezpilotním útoku na ruskou Republiku Tatarstán zahynulo nejméně 13 lidí včetně jednoho dítěte a dalších více než sedm desítek osob utrpělo zranění. Podle ruských úřadů jde o jeden z nejtragičštějších úderů na území Ruské federace od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu. V regionu byl v souvislosti s neštěstím vyhlášen smutek.
Zdroj: Libor Novák