Oxfam prošetří skandál s prostitutkami, slibuje šéfka organizace

Londýn - Charita Oxfam vytvoří komisi, která vyšetří obvinění ze sexuálního zneužívání žen. Britská vláda pohrozila, že pokud organizace skandál podrobně nevyšetří, zastaví jí přísun financí, což by v kombinaci s možnou ztrátou důvěry řady dárců mohlo mít vážné dopady na její provoz.

Skandál vypukl, když vyšlo najevo, že si sedm zaměstnanců Oxfamu na misích na Haiti, které v roce 2010 postihlo zemětřesení, a v Čadu platilo prostitutky. Peníze za sex dávali ženám, kterým měli ve skutečnosti jako humanitární pracovníci pomáhat.

Výkonná ředitelka organizace Oxfam International Winnie Byanyimaová dnes uvedla, že Oxfam zajistí spravedlnost a "odčiní minulost". Vyzvala také všechny sexuální oběti zneužité pracovníky charity, aby jejich počínání oznámily.

"Z hloubi mého srdce, odpusťte nám, odpusťte Oxfamu," řekla Byanyimaová, která je podle BBC dosud nejvýše postavenou představitelkou organizace, jež připustila reálnost obvinění a veřejně o aféře promluvila.

Vedle vytvoření nezávislé komise k vyšetření praktik pracovníků Oxfamu charita podle Byanyimaové posílí tým kontrolující jejich činnost nebo vytvoří bezpečný a důvěryhodný systém, s jehož pomocí bude možné na nepřípustné činy upozornit.

Kvůli aktuálním obviněním se již vzdala funkce zástupkyně šéfa britské pobočky Oxfamu Penny Lawrencová. Spolupráci s charitou rovněž ukončilo několik zvláštních vyslanců, mezi nimi britská herečka Minnie Driverová, senegalský hudebník Baaba Maal či bývalý arcibiskup Kapského Města Desmond Tutu.

Související

Peníze, zlato

Propast mezi chudými a bohatými živí globální hněv. Oxfam vydal alarmující analýzu

Prohlubující se propast mezi chudými a bohatými a podfinancované veřejné služby posilují hněv veřejnosti a mohou za nárůst nacionalismu. Ve své zprávě o nerovnosti, zveřejněné před začátkem Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, to napsala britská nevládní organizace Oxfam. Zatímco majetek miliardářů se loni každý den v průměru zvýšil o 2,5 miliardy dolarů (56 miliard Kč), což je meziročně o 12 procent, tratila chudší polovina světové populace 11 procent, tedy půl miliardy dolarů denně.

Více souvisejících

Oxfam sexuální zneužívání Velká Británie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

Chytrý, pohledný, zabiják v debatách. Proč si Trump vybral J. D. Vance jako viceprezidenta?

Kdo je James D. Vance, kterého si Donald Trump vybral jako svého viceprezidenta? Takovou otázku si zřejmě kladl nejeden ne-Američan. Devětatřicetiletý politik si ale svou cestu k úřadu zařídil poměrně jednoduše – postavil se za Trumpa, když to nejvíce potřeboval. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy