Londýn – Britská politická scéna se v důsledku atentátu na Sergeje Skripala obdivuhodně sjednotila. Důkazem tohoto procesu je i příspěvek labouristické poslankyně Anny Turleyové, jež zveřejnil deník Guardian.
Podle Turleyové nemůže být nejmenších pochyb o tom, že za útokem na Skripala a jeho dceru stojí Rusko. Podle političky mají totiž Rusové motiv. Jejich reakce z posledních několika dní také podle ní jasně prokázaly, že Rusko nemá žádný respekt k mezinárodními právu a právnímu systému.
Turleyová chválí i to, jakým způsobem na útok zareagoval kabinet premiérky Mayové. Vyhoštění třiadvaceti ruských diplomatů, kteří byli podle ní ve skutečnosti agenty ruské tajné služby FSB, by mělo omezit možnosti Rusů pro podnikání dalších vražd na území Británie.
Pochvaluje si také skutečnost, že britští ministři se rozhodli, že neodletí na blížící se mistrovství světa ve fotbale, které bude letos pořádat právě Rusko. O podobném postupu vážně uvažuje i britská královská rodina. Podle Turleyové je to jasný vzkaz, že Británie odmítá státem organizovaný terorismus a podlé vražedné útoky.
Politička také připomíná, že s Theresou Mayovou nesouhlasí snad v žádné otázce, která se týká britské domácí politiky. Byla by prý ráda, kdyby její vláda byla nahrazena labouristickým kabinetem. Dodává ale, že když je její země ohrožena vnějším nepřítelem, dokáží se politici sjednotit.
Při této příležitosti také připomíná nedávná slova premiérky Mayové, která prohlásila, že „když jsou britské národní zájmy ohroženy zahraničními silami, labouristé a konzervativci dokáží mluvit jednotným hlasem“.
Labouristická poslankyně také nabízí historickou paralelu k posledním událostem. Připomíná, že když v roce 1940 Velká Británie sváděla krutý a nerovný boj s nacistickým Německem, byl to tehdejší vůdce labouristů Clement Attlee, který dokázal odhodit stranické spory a plnou silou podpořit konzervativní vládu Winstona Churchilla. I v roce 1982 tehdejší šéf opozice Michael Foot bezvýhradně podpořil Margaret Thatcherovou během války o Falklandy.
Pochvaluje si proto, do jaké míry se britská politická scéna i společnost dokázaly sjednotit v posledních dnech. Je to podle ní jasný vzkaz Rusku, že Britové jsou jednotní a Rusům se nepodařilo tamní společnost rozdělit. Ostražitost a tvrdost je podle ní na místě. Nikdo totiž neví, které britské město se stane cílem ruského chemického útoku zítra.
Turleyová tvrdí, že se vždycky najdou tací, kteří budou Rusko omlouvat, kteří budou vymýšlet konspirační teorie o tom, jak to bylo „doopravdy“, kteří zkrátka ze srdce nenávidí západ a proto využijí každé záminky. Na tyto spory teď ale není místo. Teď podle ní svět potřebuje vidět silnou a rozhodnou Británii, která vyšle agresorům jasnou odpověď.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Sergej Skripal , Vladimír Putin , Velká Británie , Labouristická strana (VB)
Aktuálně se děje
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
včera
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
včera
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
včera
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
včera
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
včera
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
včera
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
včera
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
včera
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
včera
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
25. června 2026 21:03
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
25. června 2026 19:55
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
Záchranné týmy naléhavě směřují k poničenému severnímu pobřeží Venezuely, kde téměř současná zemětřesení proměnila desítky budov v trosky. Panují obavy, že si katastrofa vyžádala tisíce lidských životů. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že ministerstvo obrany pomůže s nasazením vyhledávacích a záchranných složek v zasaženém regionu.
Zdroj: Libor Novák