Rozlučte se s masem i plastovým nádobím. EU vydala další zákazy, Česko protestuje

Praha/Brusel - Evropská unie v poslední době zakázala či omezila celou řadu věcí. Naposledy to byly plastové výrobky jako jsou plastová brčka, talíře, příbory či "šťourátka" do uší. To ale není zdaleka vše.

Úroda v ohrožení?

EU zakázala tři pesticidy, které podle vědců škodí včelám. Nesmějí se používat na venkovních zemědělských plochách, dohodly se členské státy. Česko však bylo proti, požadovalo totiž výjimku pro cukrovou řepu. Zákaz se dotkne tří látek ze skupiny tzv. neonikotinoidů (klothianidinu, thiamethoxamu a imidaklopridu) a bude platit pro venkovní plochy. Ve sklenících se tedy budou moci zmíněné pesticidy používat i nadále, píše portál New Scientist.

Experti uvádějí, že neonikotinoidy napadají systém hmyzu, mohou je ochromit i zabít. Na populaci včel mají postřiky s těmito látkami také dlouhodobý vliv, jak prokázalo několik studií. Částečně byly zakázány už v roce 2013, nyní úplně. Kromě česka proti zákazu hlasovalo Dánsko, Rumunsko a Maďarsko. České ministerstvo zemědělství argumentovalo tím, že neexistuje žádná adekvátní náhrada, a tak může být ohrožena úroda.

Nařízení přijaté členskými státy EU bude muset ještě formálně schválit Evropská komise. Po zveřejnění v úředním věstníku pak po šesti měsících vstoupí zákaz v platnost, mohlo by to být ještě na konci letošního roku.

Kuřecí maso

V dubnu také agentura Reuters informovala, že EU zakázala dovoz masa, většinou drůbežího, z 20 brazilských závodů. Podle agentury toto nařízení postihlo 30 až 35 procent tamního vývozu.

Brazílie ale obratem uvedla, že přiměje společnosti, aby našly nové trhy pro své maso, zatímco úředníci budou pracovat na změně opatření. Podle Brazílie kvóty EU na dovoz kuřecího masa porušují pravidla globálního obchodu, země proto pohrozila, že porá stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO).

Evropská komise uvedla, že zákaz souvisí s „nedostatky zjištěnými v brazilském úředním kontrolním systému". Brazílie ale podle Reuters trvá na tom, že evropská omezení obchodu nesouvisí se „zdravotními problémem".

Konec jednorázového plastového nádobí

Před několika dny Evropská komise zveřejnila návrh nové směrnice, která má omezit dopady plastového znečištění. Mimo jiné navrhuje zákaz některých jednorázových plastů, jakou jsou příbory, brčka či talíře. Jejich prodej má být zakázán, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Než vstoupí směrnice v platnost, musí ji schválit členské státy EU  a Evropský parlament.

Komise návrhem nové legislativy reaguje na vědecká data o množství a všudypřítomnosti plastového znečištění. Nová směrnice má za cíl předcházet a redukovat dopady určitých plastů na životní prostředí, především pak na moře a oceány. Za tímto účelem přináší různá opatření řešící problematiku jednorázových plastů - od zákazů plastů přes jejich redukci a lepší značení až po rozšířenou odpovědnost výrobců za obaly jejich výrobků.

Pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy, bude prodej plastových výrobků na jedno použití zakázán. Zákaz se bude vztahovat na plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka a tyčky k balonkům, které budou muset být vyrobeny výlučně z udržitelnějších materiálů.

Členské státy budou muset omezit používání plastových nádob na potraviny a nápojových kelímků. Mohou například stanovit vnitrostátní cíle pro snižování spotřeby, poskytovat v místě prodeje alternativní produkty nebo zajistit, aby plastové výrobky na jedno použití nebyly nabízeny bezplatně. Státy také budou povinny do roku 2025 zajistit sběr 90 % jednorázových plastových lahví od nápojů, například prostřednictvím systémů vratných záloh.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Kuřecí maso Včely plasty

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Lodní doprava, ilustrační foto

Turecko se snaží obnovit černomořskou obilnou iniciativu

Turecko se pokouší o obnovení tvz. černomořské obilné iniciativy, která do loňského léta umožňovala přepravu obilí z ukrajinských přístavů na světové trhy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to dnes řekl ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému na summitu NATO ve Washingtonu, informuje agentura Reuters.

před 19 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Přísliby NATO Ukrajině nedosahují úrovně potřebné pro letošní protiofenzívu

Ačkoliv má ukrajinská armáda slíbenou pomoc za vysoké miliardy dolarů, další protiofenzívu zřejmě letos nerozpoutá. Obdrží ale významnou pomoc z celé řady zemí, kromě USA se zapojují Němci, Rumuni, Nizozemci či Novozélanďané. Představitelé Pentagonu předpokládají začátek protiofenzívy na příští rok – až bude Ukrajina po zuby vyzbrojená nejnovějším vybavením. 

před 40 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nancy Pelosiová (politička USA)

Obama a Pelosiová jsou modlami demokratů, k Bidenově kandidatuře se ale sotva vyjádří

Dva dříve vysoce postavení američtí politici, bývalý prezident Barack Obama a někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, se staví velmi nejasně k pokračování současného šéfa Bílého domu Joea Bidena v kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Politici z Demokratické strany na jejich názory dbají a často se jimi řídí. 

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda přiznala selhání. Stálo životy stovky lidí

Izraelská armáda přiznala své selhání během teroristického útoku, ke kterému došlo 7. října 2023, kdy komanda napojená na radikální hnutí Hamas pronikla na jih Izraele a zaútočila na kibuc Be'eri. Zpráva zveřejněná ve čtvrtek byla vypracována na základě interního vyšetřování, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Biden představil Zelenského jako prezidenta Putina

Americký prezident Joe Biden se navzdory výzvám, že washingtonský summit Severoatlantické aliance musí zvládnout s přehledem, velice nepříjemně přeřekl. Zaměnil dva patrně nejvíce znepřátelené prezidenty na světě. 

před 3 hodinami

Joe Biden

Bílý dům ocenil Bidenovu poslední tiskovku, Trump se mu vysmál

Ve čtvrtek večer se ve Washingtonu konala tisková konference prezidenta USA Joea Bidena, kterou představitelé Bílého domu označili za úspěšnou. Biden odpovídal na řadu otázek týkajících se domácí a zahraniční politiky a oznámil, že se hodlá ucházet o druhé funkční období, jak v pátek informovala televize CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

sport

EURO 2024: Angličané si po třech letech zahrají finále ME. Poslal ji tam náhradník Watkins

Fotbalisté Španělska se ve středu večer dozvěděli, s kým si v neděli zahrají finále letošního mistrovství Evropy. Budou to na tomto turnaji často kritizovaní Angličané. Kritizovaní za svůj herní projev, kterým rozhodně nebavili, ale účel světí prostředky a i přesto si ve středu zahráli semifinále. Do něho sice lépe vstoupili Nizozemci, když ze své první střely dokázalo otevřít skóre zásluhou Simonse.  Po osmnácti minutách hry ale bylo zase vyrovnáno, o což se z penalty postaral Kane. Ostrované se tentokrát prezentovali – především v první půli – zajímavým fotbalem a rozhodně tím nejlepším za celý turnaj. I když už druhá půle z jejich strany byla ve starých kolejích, z pohledu tohoto zápasu si Anglie zasloužila postup do finále, který ji vystřelil v závěru zápasu střídající Watkins. 

včera

Bývalý velitel ozbrojených sil Ukrajiny generál Valerij Zalužnyj

Zalužnyj nastoupil do nové funkce. Působí mimo Ukrajinu

Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj začal vykonávat svou funkci velvyslance Ukrajiny v Británii. Na platformě Telegram to oznámil samotný Zalužnyj. Upozornil na to server Ukrajinska pravda.

včera

Setkání prezidenta Ukrajiny s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem v Kyjevě (2. července 2024).

Evropské státy bojkotují Maďarsko. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

včera

„Nezvratná cesta“ Ukrajiny do NATO musí skončit zmizením Ukrajiny i NATO, reaguje Rusko

Místopředseda ruské bezpečnostní rady komentoval společné prohlášení, které v rámci summitu ve Washingtonu zveřejnili vůdci Atlantické aliance. Pro Moskvu tato prohlášení představují závažnou hrozbu pro národní bezpečnost Ruska a vyžádají si ze strany Moskvy odpověď. 

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy