Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý. Italský ministr dopravy Danilo Toninelli ve čtvrtek oznámil, že migranty přijme Itálie a loď zadrží. Dnes ovšem ministr vnitra Matteo Salvini požádal Maltu, aby plavidlo přijala. K lodi se nehlásí ani Nizozemí, ruce pryč od nové kauzy dává i Španělsko.
"Žádáme lidsky i politicky, aby Malta otevřela jeden ze svých přístavů a nechala ty zoufalé lidi vystoupit z lodi," uvedl dnes Salvini. Malta podle agentury AP odpověděla neurčitě, že "se zachová podle zákonů a příslušných dohod". Mezinárodní právo stanoví, že země musí loď v nouzi přijmout, pokud je její přístav nejbližším přístavem pro záchranu lidí, nebo pokud ji o to požádá kapitán lodi.
Ten to zatím neučinil, informovaly dnes dodatečně maltské vládní zdroje. Loď se nyní nachází zhruba v půli cesty mezi libyjskou metropolí Tripolis a Maltou.
Loď Lifeline nalodila přes 200 migrantů začátkem týdne u libyjských břehů i přes varování Salviniho, že ji Itálie nepřijme. Italská a libyjská pobřežní stráž posádce sdělily, ať zůstane v libyjských vodách a počká na loď z Libye.
Ve čtvrtek se objevilo na sociálních sítích video, na němž Salvini prohlásil, že Lifeline uvidí Itálii jen na pohlednici a ať si posádka odveze migranty kamkoli jinam. Navečer ale italský ministr dopravy řekl, že migranty převezme italská pobřežní stráž a že loď Lifeline Itálie zadrží.
Dnes Salvini na twitteru oznámil, že Lifeline je "právě v maltských vodách" a že požádal Matlu, aby ji přijala. "Je jasné, že loď bude posléze zkonfiskována a její posádka zadržena, aby už nemohla obchodovat s lidmi," uvedl Salvini.
Odpovědnost za loď plující pod nizozemskou vlajkou a provozovanou německou humanitární organizací odmítlo dnes přijmout i Nizozemsko.
Španělsko dnes neprojevilo nad svou účastí v řešení dalšího případu s lodí v ohrožení přílišné nadšení. Vládní mluvčí Isabel Celaáová uvedla, že Madrid je s Maltou v úzkém kontaktu a je připraven nabídnout podporu pro případ, že loď bude potřebovat v příštích hodinách humanitární pomoc.
Související
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
uprchlíci , Matteo Salvini (Liga severu) , Itálie , malta , Španělsko
Aktuálně se děje
před 37 minutami
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
před 1 hodinou
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
před 2 hodinami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 3 hodinami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 3 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 4 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 4 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 5 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 6 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 6 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 6 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 8 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
V Česku byla o uplynulém víkendu zadržena osoba podezřelá z činnosti pro čínskou zpravodajskou službu. Informovala o tom policie, realizaci v případu potvrdila i Bezpečnostní informační služba (BIS).
Zdroj: Jan Hrabě