Tradiční pivní festival Oktoberfest, který v neděli po více než dvou týdnech skončil, přilákal podle prvních odhadů 6,3 milionu návštěvníků. Zlatavý mok si tak na mnichovskou Tereziánskou louku přišlo vychutnat o zhruba 100.000 lidí více než loni, přestože byl festival letos o dva dny kratší. Navzdory vyššímu počtu návštěvníků se piva vypilo stejně jako loni, informovala dnes agentura DPA.
K vysoké návštěvnosti podle organizátorů přispělo dobré počasí, které v Mnichově panovalo po dobu konání Oktoberfestu. Pivní festival začal slavnostním naražením prvního sudu 22. září a skončil v neděli.
Podle mnichovského starosty Josefa Schmida se ve stanech na Tereziánské louce letos vypilo 7,5 milionu litrů piva, tedy zhruba stejně jako loni. Návštěvníci ale byli ve srovnání s loňskem o něco hladovější. Podle Schmida se toho snědlo meziročně o deset procent více.
Nárůst zaznamenali provozovatelé festivalových stanů také ve spotřebě nealkoholických nápojů. To podle starosty bavorské metropole souvisí i se změnou skladby návštěvníků, mezi nimiž roste podíl rodin s dětmi i seniorů.
Do Mnichova se již tradičně přijelo pobavit i mnoho lidí z ciziny včetně Česka. Nechyběli mezi nimi ani Bill a Hillary Clintonovi. Zatímco bývalý americký prezident si oblékl tradiční bavorský kroj včetně kožených kalhot, bývalá ministryně zahraničí USA si na sebe místní dámský kroj, takzvaný dirndl, nevzala.
Navzdory většímu množství návštěvníků ubylo na Oktoberfestu ve srovnání s loňském trestných činů. Méně bylo sexuálních deliktů, kapesních krádeží i bitek s půllitry, informoval mluvčí mnichovské policie Marcus da Gloria Martins. Oproti loňsku se zvýšil jen počet případů napadení policistů. Tragickým bodem statistiky je úmrtí muže, který při jedné z rvaček utrpěl smrtelné zranění.
Příští mnichovský Oktoberfest se bude konat od 21. září do 6. října 2019.
Související
Rozhodnuto. Oktoberfest se letos kvůli koronaviru konat nebude
Letos bez "Ein Prosit"? Kvůli koronaviru se zřejmě neuskuteční Oktoberfest
Oktoberfest , Pivo , Německo , Bill Clinton
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
před 49 minutami
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
před 1 hodinou
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
před 2 hodinami
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
před 2 hodinami
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
před 3 hodinami
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
před 4 hodinami
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
před 5 hodinami
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
před 6 hodinami
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
před 7 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 7 hodinami
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
před 8 hodinami
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
před 9 hodinami
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
před 10 hodinami
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
před 11 hodinami
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
před 11 hodinami
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
před 12 hodinami
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
před 14 hodinami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
Přípravy na záchrannou operaci pro dvanáctitunového keporkaka, který již téměř měsíc uvízl v mělkých a málo slaných vodách u německého ostrova Poel, vrcholí. Soukromá iniciativa financovaná dvěma bohatými mecenáři plánuje přepravit zvíře přezdívané Timmy na speciálním pontonu se vzduchovými polštáři čtyřicet kilometrů směrem do Severního moře, odkud by se keporkak mohl vrátit zpět do Atlantiku.
Zdroj: Libor Novák