Letos bez "Ein Prosit"? Kvůli koronaviru se zřejmě neuskuteční Oktoberfest

Kvůli koronaviru se letos dost možná neuskuteční Oktoberfest. Mnichovský pivní festival, který každoročně navštíví kolem šesti milionů lidí, sice tradičně začíná až v září, už nyní se ale stále častěji objevují hlasy, že by se kvůli zdravotním rizikům neměl konat. Definitivní rozhodnutí má padnout v příštích dvou týdnech.

"Jsem velmi, velmi skeptický a z dnešního pohledu si sotva dokážu představit, že tak velká akce bude v danou chvíli vůbec možná," nechal se tento týden slyšet bavorský ministerský předseda Markus Söder, který je obecně zastáncem pomalého uvolňování opatření přijatých v boji proti nákaze. Informuje o tom Deutsche Welle.

Právě s Českem sousedící Bavorsko je epidemií nejvíce postiženou ze 16 německých spolkových zemí. Úřady zde zaznamenaly přes 36.000 případů a více než 1100 úmrtí.

V celém Německu, které registruje 133.830 nakažených a 3868 mrtvých, platí do 31. srpna zákaz pořádat jakékoliv velké veřejné akce. Čistě termínově by se tak Oktoberfest - plánovaný na 19. září až 4. října - potenciálně mohl uskutečnit. Že se tak stane, je ale spíše nepravděpodobné.

Odborníci totiž vycházejí z toho, že v září ještě nákaza nebude zcela překonána. A důsledné dodržování přísných hygienických pravidel nebo nařízení o 1,5 metrovém odstupu v areálu Oktoberfestu, kde se často v pivních stanech na malém prostoru tísní tisícovky rozjařených lidí, si asi dokáže představit jen málokdo.

Pořadatelé festivalu sice na svém webu píší, že zatím pokračují v plánování 187. festivalu a doufají, že nebude zrušen. I oni ale tuto možnost připouštějí. Situaci chtějí co nejdéle sledovat, než padne konečné rozhodnutí. Nejpozději by se tak podle nich mělo stát v červnu. Ministerský předseda Söder ale počítá s tím, že definitivní verdikt spolu s mnichovským primátorem Dieterem Reiterem učiní už v příštích dvou týdnech. Reiter má na věc podobný názor, uskutečnění festivalu si dokáže jen těžko představit.

Zrušení největšího pivního svátku světa by bylo nejen velkým zásahem do bavorských tradic, ale také do zdejšího hospodářského života. Odhaduje se totiž, že festival, na němž se pravidelně vypije přes sedm milionů litrů piva, bavorské ekonomice každoročně přináší kolem 1,2 miliardy eur (32,6 miliardy korun).

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Související

Ilustrační foto

Rozhodnuto. Oktoberfest se letos kvůli koronaviru konat nebude

Největší pivní festival světa - Oktoberfest - se letos kvůli koronaviru neuskuteční. Na tiskové konferenci v Mnichově to dnes oznámili bavorský premiér Markus Söder a mnichovský primátor Dieter Reiter. Už 187. ročník Oktoberfestu, který pravidelně navštěvuje kolem šesti milionů lidí, měl začít 19. září. Slavnost byla zrušena poprvé od poválečných let.

Více souvisejících

Oktoberfest Markus Söder Německo Pivo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy