"Šíříte fake news, zajdete na úbytě." Šéf italských populistů kope do médií, ta mu to vrátila

Šéf italských populistů, vicepremiér Luigi Di Maio o víkendu opakovaně zaútočil na italský tisk, zejména na deník La Repubblica a týdeník L'Espresso. Ty podle něj šíří falešné zprávy, nikdo je nečte, a proto se v nich propouští. Jeho tvrzení odsoudily všechny zbylé významné italské listy, například La Stampa ze stejné skupiny, Corriere della Sera či Il Fatto Quotidiano. Na dvou stranách nedělního vydání deníku La Repubblica reagoval na Di Maia šéfredaktor listu. "Nemáme strach. Budeme dál psát pravdu," vzkázal mu.

"Naštěstí už jsme imunní vůči kachnám a falešným zprávám tisku a imunitu si pěstuje i mnoho dalších občanů, takže několik novin zachází na úbytě, mezi nimi i ty ze skupiny L'Espresso," napsal Di Maio v sobotu na facebooku. "Je mi líto jejích zaměstnanců, protože se tam začíná propouštět - nikdo je totiž nečte, protože celé dny tráví zkreslováním skutečnosti," dodal.

Skupina L'Espresso, již vicepremiér zmiňuje, se minulý rok v květnu přejmenovala na skupinu GEDI a vydává mimo jiné citované deníky La Repubblica, La Stampa a týdeník L'Espresso.

"Když noviny a zpravodajské servery končí, propouštějí, anebo jsou nuceny ke snižování úvazků, netrpí tím jen novináři, ale také demokracie, " uvedl v prohlášení deník Il Fatto Quotidano. "Vydavatelský a reklamní trh se nyní potýkají s problémy, které vyplývají mimo jiné z technologických změn. Je nepřijatelné, že Luigi Di Maio problémy důležité skupiny jako je GEDI řeší tak, že jemu nevyhovující redakční linii označuje za 'kachny' a 'falešné zprávy'. Svobodné a kvalitní informování se odvíjí od toho, co je primárním zájmem země, a nemůže se spokojit s vládní propagandou," zdůrazňuje se v prohlášení.

"Přát si konec novin se rovná vůli zrušit jakýkoli projev kritického myšlení a nesouhlasu, z tohoto důvodu je to velmi nebezpečné jednání - o to vážnější, že jej za své vzal vysoký představitel vlády," napsal deník Il Messagero s osmým nejvyšším počtem výtisků.

"Ministr práce, který při propouštění nehne ani prstem, vicepremiér, který útočí na svobodu tisku. To tu v Itálii ještě nebylo. Jinde ano, ale v Itálii dosud ne," reagoval na Di Maiovo napadání tisku bývalý premiér Matteo Renzi.

Luigi Di Maio ve vládě M5S a protiimigrační Ligy zastává post sjednocený resort práce, sociálních věcí a hospodářského rozvoje. Vybral si jej, aby mohl do rozpočtu prosadit nepodmíněný základní příjem pro chudé Italy, klíčový bod programu M5S. To se mu v uplynulých týdnech na úkor rozpočtového deficitu podařilo, což vyvolalo obavu unijních partnerů i kritiku tisku.

Di Maiovo zvolání z minulého týdne, že se podařilo poprvé v italské historii zrušit chudobu, připomíná ve své reakci také šéfredaktor listu La Repubblica Mario Calabresi. Tvrdí, že Di Maia, který ten samý týden prohlásil, že v roce 2050 už nebudou žádné oběti dopravních nehod, lze brát vážně jen s obtížemi. Vicepremiérovi vzkazuje, že La Repubblica je druhým největším italským deníkem a drží primát pokud jde o sledovanost na internetu. Není tedy pravda, že ji nikdo nečte.

Calabresi dále mimo jiné napsal, že politici začínají obcházet média prostřednictvím sociálních médií a z tiskových konferencí se stala jednostranná "vyjádření pro tisk". "Kdo narušuje pořádek a chce přesto klást otázky, aby mohl zviditelnit protimluvy, odhalovat chyby a lišácké kousky, ten musí být postaven mimo hru. Rychle a jakýmikoli prostředky," konstatuje Calabresi.

Útoky M5S na média se netýkají pouze tisku. "Podíváme se i na tiskové agentury. Vykonávají sice primární službu, ale v Itálii, jak všichni vědí, jich je příliš," pohrozil senátor M5S Vito Crimi z pozice vládního zmocněnce pro vydavatelskou činnost.

Související

Luigi di Maio

Itálie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko a Rumunsko vyhostí desítky ruských diplomatů

Itálie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko a Rumunsko dnes oznámily, že vypovědí celkem přes 90 ruských diplomatů a dalších zaměstnanců ruských velvyslanectví. Důvodem je podle nich ohrožení národní bezpečnosti a fakt, že Rusové prováděli výzvědnou činnost. Slovinsko nařídilo Rusku snížit počet pracovníků velvyslanectví v Lublani na úroveň slovinské mise v Moskvě, odejít by tak mělo 33 lidí.
Luigi di Maio

Hnutí pěti hvězd hlasuje o podpoře Draghiho nové italské vlády

Členové dosud vládního italského Hnutí pěti hvězd (M5S) dnes pomocí hlasování na internetu rozhodují, zda podpoří novou vládu premiéra Maria Draghiho. Svůj hlas může do 18:00 SEČ odevzdat na 120.000 členů této strany, která má nejvíce křesel v obou komorách parlamentu.

Více souvisejících

Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Itálie Noviny / tisk Media

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 9 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy