Za tři měsíce chce francouzský důchodce Jean-Jacques Savin překonat Atlantský oceán. Jako dopravní prostředek si ale bývalý vojenský výsadkář nevybral žádnou loď, nýbrž velký plechový sud, který by měly na cestě z Evropy do Ameriky pohánět jen mořské proudy. Vstříc dobrodružství vyrazil jednasedmdesátiletý Savin ve středu, informovala agentura AFP.
Speciální oranžový sud, který je tři metry dlouhý, 2,1 metru široký a váží 450 kilogramů, vyplul na cestu přes Atlantik z El Hierro, nejzápadnějšího ostrůvku Kanárských ostrovů. Savin by chtěl v útrobách velké kapsle doplout až do Karibiku, a urazit tak zhruba 4500 kilometrů.
Na šesti čtverečních metrech má Francouz k dispozici lůžko, kuchyňku, malou kancelář a sklad. V něm má například husí játra či láhev bílého vína z oblasti Sauternes, které chce vypít na oslavu příchodu nového roku. Láhev červeného vína z oblasti Saint-Émilion hodlá otevřít 14. ledna, kdy oslaví 72. narozeniny. Pro případ, že by se během tříměsíční cesty nudil, může zaskleným otvorem ve dně sudu pozorovat ryby a další podmořské živočichy.
Kapsule byla postavena tak, aby odolala nárazům vln, ale i možným útokům mořských živočichů, především kosatek dravých. Aby mohl Savin komunikovat s pevninou či určovat svou polohu, napájí přístroje v sudu elektřina ze solárních panelů. Na svůj projekt, který má rozpočet 60.000 eur (1,5 milionu korun), vybral Francouz peníze především pomocí crowdfundingových stránek, na kterých mohou lidé přispívat na různé projekty i menšími částkami.
Cesta přes Atlantik není pouhým rozmarem 71letého důchodce, který sloužil ve francouzské armádě jako výsadkář, ale pracoval i jako pilot či strážce jednoho z afrických národních parků. Bude totiž během ní do oceánu vypouštět značky, které by měly vědcům pomoci při studiu mořských proudů.
Savin v rozhovoru poskytnutém agentuře AFP řekl, že mu zatím počasí na cestě přeje. "Pohybuji se rychlostí dvou až tří kilometrů za hodinu... Mám příznivý vítr až do neděle," uvedl s tím, že jeho sud se nyní chová "velmi, velmi dobře".
Aktuální informace z neobvyklé cesty mohou zájemci sledovat i na facebooku. Podle příspěvku, který se na sociální síti objevil dnes, "je vše v pořádku".
Kde přesně Savin se svým sudem přistane, zatím není jasné. "Možná (to bude) Barbados, i když bych byl rád, kdyby to byl některý z francouzských ostrovů, třeba Martinik nebo Guadeloupe," poznamenal dobrodruh. V jeho přání se ovšem ani tolik neodráží vlastenectví jako spíše čistě praktické důvody. Převezení oranžového barelu zpět do Francie by totiž v případě přistání na francouzském území vyžadovalo mnohem méně byrokracie.
Související

Katastrofální implozi ponorky Titan zřejmě zachytily citlivé přístroje

Čas na záchranu životů vypršel. Pátrání po Titanu zatím nikam nevede, přesto pokračuje
Atlantický oceán , Francie , Jean-Jacques Savin , Moře , důchodci, senioři
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
před 58 minutami

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
před 1 hodinou

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
před 2 hodinami

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
před 3 hodinami

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
před 4 hodinami

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno před 4 hodinami

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
před 5 hodinami

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
před 6 hodinami

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
před 7 hodinami

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
před 8 hodinami

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
před 9 hodinami

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
před 10 hodinami

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
před 12 hodinami

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera
Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
První z přímých aktérů se vyjádřil k sobotnímu jednání v bazilice svatého Petra. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil dnešní setkání s americkým protějškem Donaldem Trumpem před pohřbem papeže Františka za dobré. Podle Zelenského je možné, že se ve Vatikánu psala historie.
Zdroj: Lucie Podzimková