Vzbouřete se! Džihádistický „Hlas Daeshe" vyzval žluté vesty ke vzpouře

Dlouho o něm nebylo slyšet. Až nyní během svátků. Fabien Clain, známý také jako tajemný „hlas Daeshe", na internetu publikoval hlasový vzkaz, v němž vyzval sympatizanty Islámského státu k novým teroristickým atentátům. Vzkaz, který byl nahrát 28. prosince, je dlouhý 13 minut. Fabien Clain, kterého stejně jako jeho bratra Jeana-Michela hledá Interpol, v něm nabádá k útokům během manifestací „žlutých vest". Informuje o tom agentura AFP.

Podle expertů byl vzkaz nejprve odvysílán na radiu al-Bayan, rozhlasu Islámského státu. Fabien Clain, původem z ostrova La Réunion, pocházející z francouzského Toulouse, v něm vybízí sympatizanty, kteří se nacházejí ve Francii, aby „pomstili ty, kteří umírají" pod údery koaličních armád. Jean-Charles Brisard, prezident Centra teroristických analýz na svém twitterovém účtu upřesňuje, že by tato pomsta měla „otřást zemí bezvěrců", aby pocítili, že „válka udeřila na jejich dveře".

Jiný francouzský expert Romain Caillet upozorňuje na to, že ve vzkazu se objevuje přímé oslovení Francouzům, že připravované atentáty jsou výrazem „aktu msty". Nahrávka je čerstvá, neboť se v ní objevuje odkaz na „žluté vesty", jež džihádista osobně podporuje slovy, aby se aktivně „bouřili proti vládě, která utrácí tvé peníze, aniž by myslela na ostatní".

Čtyřicetiletý Fabien Clain, islámský konvertita, je hledán ve spojitosti s atentáty 13. listopadu 2015 v Paříži a Saint-Denis, se nachází pravděpodobně na severu Sýrie. Byl dříve v kontaktu s Abdelkaderem Merahem, bratrem Mohammedem, autorem atentátů v Toulouse v roce 2012, který stál život sedm obětí, mezi nimiž byli vojáci i děti ze židovské školy.

Džihádista Clain byl v roce 2009 odsouzen k pěti letům vězení za organizování skupiny, která dodávala bojovníků do Iráku, po svém propuštění se pohyboval v Normandii na severu Francie, kde učil arabštinu.

Hlas Fabiena Claina se poprvé objevil na nahrávce, v níž se islámský stát přihlásil ke krvavým atentátům ze 13. listopadu 2015 v Paříži. Série šesti útoků střelnými zbraněmi a čtyři sebevražedné bombové útoky si vyžádály 130 mrtvých a 415 zraněných. Zemřelo při nich rovněž 7 teroristů.

Související

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát

Spojené státy podnikly na druhý svátek vánoční sérii leteckých úderů proti ozbrojencům napojeným na Islámský stát (IS) v severozápadní Nigérii. Operace se zaměřila na tábory radikálů ve státě Sokoto u hranic s Nigerem, kde se extremisté pokoušejí vybudovat novou základnu. Přestože přesný počet obětí není znám, americké i nigerijské úřady potvrdily, že při útoku zahynulo několik teroristů.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Francie demonstrace ve Francii

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy