Bývalá tlumočnice někdejšího polského premiéra Donalda Tuska, který je nyní šéfem Evropské rady, dnes odmítla vypovídat na prokuratuře. Ta vyšetřuje podezření, zda se Tusk při jednáních s tehdejším ruským premiérem Vladimirem Putinem na jaře 2010 nedopustil "diplomatické zrady", tedy počínání ke škodě státu a obětí smolenské katastrofy, při níž se zřítil polský vládní letoun. Uvedl to list Gazeta Wyborcza na svém webu.
Tlumočnice Magda Fitasová-Dukaczewská podle svého advokáta odmítla vypovídat s tím, že prokurátor jí sice předal rozhodnutí, že není povinna nadále zachovávat profesní a služební tajemství, nezprostil ji však mlčenlivosti ohledně státního tajemství. Sama tlumočnice, kterou si prokuratura předvolala jako svědkyni, se nechtěla s novináři bavit.
Podnět proti Tuskovi, který je považován za pravděpodobného opozičního kandidáta prezidentských voleb v roce 2020, podal loni ministr obrany Antoni Macierewicz. Sám Tusk v této věci již vypovídal a obvinění, které hrozí až desetiletým odnětím svobody, odmítl. Nezávislá média soudí, hlavním cílem nejrůznějších vyšetřování, která se v Polsku proti Tuskovi vedou, je vyřadit jej z voleb.
Tlumočnice doprovázela Tuska v dubnu 2010 při dvou cestách do Smolenska, kde tehdejší premiér nejprve 7. dubna spolu s Putinem uctil památku polských důstojníků, postřílených na jaře 1940 v katyňském lese stalinskou tajnou policií. Již 10. dubna večer se zde s Putinem znovu setkal poté, co se u Smolenska zřítil polský vládní letoun, v jehož troskách zahynul prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, vesměs členů polské politické a vojenské elity.
Představitelé vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), kterou vede bratr zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyński, připisují Tuskovi zodpovědnost za neštěstí, které podle nich bylo důsledkem spiknutí či přímo atentátu. Právě snímek ze setkání Putina a Tuska z 10. dubna 2010 má být důkazem "zrady".
Sama tlumočnice nikdy nikomu neprozradila, o čem tehdy oba premiéři hovořili - a ani o žádném jiném jednání, které tlumočila. Vysvětlila to tím, že ji váže profesní tajemství.
Tlumočnice se mezitím obrátila na ombudsmana, na její obranu se v otevřeném dopise postavili bývalí prezidenti, premiéři a ministři. Připomněli mimo jiné, že jejích služeb používali i Lech a Jaroslaw Kaczyńští jako šéf státu a šéf vlády.
Související
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
Donald Tusk , Polsko , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
včera
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
včera
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
včera
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
včera
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
24. dubna 2026 22:01
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
24. dubna 2026 21:08
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
24. dubna 2026 20:10
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
24. dubna 2026 19:24
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
24. dubna 2026 18:36
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
24. dubna 2026 17:52
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
24. dubna 2026 17:19
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
Zatímco na špici tabulky anglické Premier League zdaleka není šest kol před koncem sezóny nic jasného, ve spodku je už alespoň o jednom o sestupujícím rozhodlo. Je jím dlouhodobě skomírající Wolverhamtpon, o čemž rozhodla nejen jeho prohra 0:3 s Leedsem, ale i pondělní bezbranková remíza West Hamu s Crystal Palace. Zůstane tak beznadějně poslední a nic se na tom nezmění. Tuto zprávu dost možná nepřivítalo příliš mnoho českých fanoušků, jelikož právě za Wolverhampton nastupuje kapitán české fotbalové reprezentace Ladislav Krejčí.
Zdroj: David Holub