Čtyři roky od masakru v Charlie Hebdo: Francie uctila oběti, Macron poslal vzkaz přes twitter

Francie si dnes připomněla čtyři roky od teroristických útoků na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, při kterých zahynulo sedmnáct lidí. Na místa tragédií na východě Paříže se obětem přišli poklonit ministr vnitra Christophe Castaner či pařížská starostka Anne Hidalgová. Prezident Emmanuel Macron na twitteru napsal, že svoboda projevu, proti které útočníci bojovali, je silnější než kdy dřív.

"Ti, kteří před čtyřmi lety zbaběle zaútočili na Charlie Hebdo, bojovali proti svobodě projevu a tedy i proti republice. Republika je pořád tu a svoboda projevu je silnější než kdy dřív. Nezapomeneme na ty, kteří za to zaplatili svým životem," napsal dnes na twitteru prezident Macron.

Ceux qui se sont lâchement attaqués à Charlie Hebdo, il y a 4 ans déjà, combattaient la liberté d’expression et donc la République. La République est toujours là, et la liberté d’expression plus forte que jamais. Nous n’oublions pas ceux qui ont payé cela de leur vie.

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 7. ledna 2019

Při teroristickém útoku v redakci Charlie Hebdo zahynulo 11 lidí. Dvanáctou obětí byl policista, kterého bratři Chérif a Said Kouachiové zabili na útěku. V následujících dvou dnech zabil třetí terorista Amédy Coulibaly pět lidí - policistku a čtyři rukojmí v obchodě s košer potravinami. Kouachiové i Coulibaly byli zabiti.

U bývalé redakce časopisu Charlie Hebdo v ulici Nicolase Apperta se dnes sešli kromě ministrů vnitra, spravedlnosti a kultury a pařížské starostky také zástupci různých náboženství a pozůstalí obětí.

WATCH: French government officials take part in a ceremony at Charlie Hebdo's former office in honor of the 17 people killed in terrorist attacks 4 years ago #CharlieHebdo pic.twitter.com/gXaQWUrBu5

— TicToc by Bloomberg (@tictoc) 7. ledna 2019

Další pietní zastávkou byl dnes obchod s košer potravinami Hyper Cacher ve 20. pařížském obvodu. Oběť policistky, kterou zabil na pařížském předměstí Montrouge Coulibaly, si připomenou lidé na pietním shromáždění v úterý.

Teroristický útok na redakci satirického týdeníku stál na počátku bezprecedentní série atentátů na francouzském území, které si vyžádaly dosud zhruba 250 obětí.

Teprve loni v prosinci oznámilo státní zastupitelství, že chce před soud postavit v souvislosti s atentáty z ledna 2015 14 lidí, kteří podle něj bratrům Kouachiovým a Coulibalymu pomáhali. Podle listu Le Figaro by mohl proces začít příští rok a trvat tři měsíce.

Související

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

U příležitosti šestiletého výročí teroristických útoků na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, při nichž zahynulo 17 lidí, se dnes v Paříži v omezeném počtu sešli francouzští představitelé na neokázalém pietním obřadu, informovala agentura AFP. Jde o první připomínku útoků z ledna 2015 od doby, kdy soud v Paříži v polovině prosince vynesl rozsudky nad víc než desítkou spolupachatelů útoků.

Více souvisejících

Teroristické útoky ve Francii: na redakci týdeníku Charlie Hebdo (7. ledna 2015) a košér obchod (8. ledna 2015) Charlie Hebdo Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Trump přijal republikánskou nominaci: Buď společně povstaneme, nebo se rozpadneme. Pronesl historicky nejdelší projev

Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev, v němž přijal nominaci na kandidaturu na prezidenta USA. Hovořil o mnoha tématech, vyhnul se ale potratům, Covidu a většinou také prezidentu Joeovi Bidenovi. Zdá se, že naplňuje slib o méně rozdělující kampani.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy