Exšéf skotských nacionalistů byl zatčen, je podezřelý z obtěžování

Skotská policie zatkla bývalého prvního ministra Skotska Alexe Salmonda, který je obviněn ze dvou pokusů o znásilnění a ze sexuálního obtěžování v devíti případech. Salmond, jenž odmítá, že by se dopustil čehokoliv protizákonného, dnes stanul před soudem, který ho během krátkého stání propustil na kauci.

"Obvinění z trestné činnosti odmítám a budu se bránit u soudu, co to půjde", řekl dnes Salmond před začátkem soudního jednání. Podle BBC není zatím jasné, z čeho přesně bude obžalován. Datum dalšího stání zatím nebylo stanoveno.

Policie podle médií Salmonda zadržela už ve středu. Obviněný k tomu řekl, že se na policii dostavil sám.

BREAKING: Alex Salmond has been arrested and charged, report being sent to procurator fiscal

— Nick Eardley (@nickeardleybbc) 24. ledna 2019

Salmond funkci prvního ministra Skotska zastával v letech 2007 až 2014. V roce 2014 vedl neúspěšnou kampaň za nezávislost Skotska na Británii. Voliči tehdy v referendu rozhodli o pokračování svazku s Londýnem.

Koncem loňského srpna Salmond oznámil, že ze Skotské národní strany, v jejímž čele stál 20 let, odchází kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování. Zároveň se obrátil na soud se stížností na skotskou vládu, kterou nyní vede Nicola Sturgeonová, kvůli způsobu, jakým v souvislosti s projednáváním obvinění vznesených proti němu postupovala.

Soud v Edinburgu před dvěma týdny dal Salmondovi za pravdu v tom, že vláda postupovala v rozporu s právem. Ve věci samé, tedy o vznesených obviněních, ale nerozhodoval.

Související

Více souvisejících

Skotsko Sexuální obtěžování Alex Salmond (Skotsko)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 36 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jourová upozornila na šíření ruských narativů v EU. Zmínila Fica a Orbána

Česká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro magazín Politico vyzvala členské země Evropské unie, aby se před blížícími eurovolbami do Evropského parlamentu více chránily před ruskou propagandou. Upozornila také, že Maďarsko a Slovensko používají v případě války na Ukrajině ruské narativy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy