Největší pátrací akce za 50 let. Lochnesskou příšeru hledaly o víkendu stovky lidí

Stovky dobrovolníků se o víkendu zapojily do dvoudenního pátrání po legendární skotské lochnesské příšeře. Podle organizátorů jde přitom o největší pátrací akci po nepolapitelné "Nessie" za uplynulých 50 let. 

Lochnesské centrum se spojilo s dobrovolnickým pátračským týmem Loch Ness Exploration, aby zorganizovalo víkendovou událost. Podle organizátorů je přitom při pátrání použito i vybavení, které dosud nebylo vyzkoušeno při prohledávání jezera. Jedná se například o termální drony.

Pátrání se zúčastnili dobrovolníci z celého světa, přičemž některým byly přiděleny posty podél celého 37 kilometrů dlouhého jezera, odkud měli vyhlížet na jakékoli náznaky o přítomnosti Nessie. Další se zase vydali na jezero ve člunech.

Při pátrání byl použit i hydrofon k detekování zvuků pod vodou. "Něco jsme slyšeli... Byli jsme nadšeni a utíkali jsme se ujistit, že bylo zapnuto nahrávání," uvedl lídr pátrací akce Alan McKenna.

Nadšenci pátrání po lochneské příšeře, kteří se nemohli akce ve Skotsku zúčastnit, byli pozváni, aby ji sledovali prostřednictvím live streamu. Zároveň byli vyzváni, aby během přenosu také stříhli na jakékoli náznaky přítomnosti bájné příšery.

První písemná zmínka o lochneské příšeře je spojována s irským mnichem svatým Kolumbem, který údajně v 6. století vykázal do hlubin řeky Ness "vodní příšeru". Nejznámější fotografie Nessie pochází z roku 1934 a je na ní zachyceno, jak zpod vody jezera vyčuhuje hlava a dlouhý krk neznámého tvora. O 60 let později však bylo zjištěno, že fotografie nebyla pravá a že šlo o model vodní příšery.

Související

Král Charles III. (Karel III.)

Král Karel III. dnes bude podruhé korunován. Tentokrát jako panovník Skotska

Britského krále Karla III. čeká ještě druhá korunovace. Skotové ve středu oslavují jeho nástup vlastní slavností. Koná se v rámci tzv. Holyrood Week neboli Královského týdne, během něhož britský monarcha každoročně cestuje do různých koutů země a oslavuje skotskou kulturu, úspěchy a společenství, informuje americká stanice CNN. 

Více souvisejících

Skotsko Lochneská příšera

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) doufá, že potraviny v příštím roce nebudou zdražovat, ačkoliv již bylo zvýšení cen veřejnosti avizováno. Podle Kupky mohou obchodním řetězcům v následujících měsících hrozit pokuty od antimonopolního úřadu. Řekl to v televizním diskuzním pořadu Partie.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy