Karel III. se stal skotským králem. Při korunovaci v Edinburghu lidé protestovali + FOTO

V edinburské katedrále svatého Jiljí se ve středu konala slavnostní událost, při které britský král Karel III. přijal skotské korunovační klenoty známé jako „Honours of Scotland“, uvedla CNN

Na slavnostní bohoslužbě v edinburské katedrále svatého Jiljí se objevila řada významných osobností. Mezi nimi byl i skotský premiér Humza Yousaf, který přednesl čtení. O hudební doprovod se postarala renomovaná houslová virtuoska Nicola Benedettiová.

Procesí po Královské míli v starém městě Edinburghu přitáhlo tisíce diváků, kteří chtěli být svědky historické chvíle. Nicméně, kvůli letnímu období a dovoleným nezískala událost pozornost tolika Britů. Akce nebyla bezkontroverzní, ačkoliv v malém měřítku. Několik protestujících, kteří se stavěli proti monarchii, bylo zatčeno během procesí, uvádí deník The Guardian.

Po bohoslužbě v edinburské katedrále svatého Jiljí se uskutečnilo slavnostní procesí po Královské míli, kterého se zúčastnila stovka lidí z různých oblastí skotského života. Kromě toho se na události představilo také více než 700 příslušníků různých armádních sborů. Celé procesí bylo vyvrcholením slavnostního dne a bylo doprovázeno ohromujícími zvuky čestné salvy jednadvaceti výstřelů z děl na Edinburském hradě. Navíc nad městem prolétly červené šípy (Red Arrows), prestižní akrobatická letka britského královského letectva.

Karel III. při bohoslužbě neponechal nic náhodě. On a Kamilla měli na sobě hermelínový hábit a chocholaté klobouky Řádu bodláků, možná si vzpomněli na rozhodnutí jeho matky v roce 1953 mít na bohoslužbě praktické šaty a kabelku, což urazilo některé Skoty, kteří to považovali za příliš ležérní, uvedl list The New York TImes.

Nicméně, na místě se také shromáždila asi stovka protestujících, kteří vyjádřili svůj nesouhlas s monarchií. Protestující se především soustředili u paláce Holyroodhouse, odkud král Karel III. s manželkou Camillou odjeli do katedrály. Během protestu měl příležitost promluvit i místopředseda skotských zelených Patrick Harvie, který vyjádřil názory demonstrantů.

"Čeho jsme v posledních měsících svědky, je okázalé rozhazování vašich peněz ve prospěch těch nejbohatších lidí v zemi," řekl Harvie. "A to všechno proto, aby si mohli uspořádat jakousi předraženou přehlídku ve stylu Her o trůny," dodal. Hra o trůny je americký dramatický fantasy seriál.

Hloučky protestujících s cedulemi "to není můj král" na některých místech stály hned vedle podporovatelů monarchie, kteří třímali cedule s nápisem "Karel, král Skotů", píše BBC.

Charles byl obdarován žezlem, státním mečem a korunou, kterou poprvé použili při korunovaci skotské královny Marie v roce 1543, píše Mark Landler z The New York Times.

Skotsko není královstvím od roku 1707, kdy zemi zákon o Unii spojil s Anglií. Takže rituály a paráda, které se odehrávaly ve skotském hlavním městě, byly spíše ceremoniální než zákonem stanovené.

Ale měli hlubokou politickou rezonanci v hrdé zemi, kde jsou vášně pro nezávislost stále silné. Stejně jako jeho matka královna Alžběta II. i Karel touží prosadit své osobní vazby ke Skotsku a to nejen proto, aby získal podporu Skotů, ale také je připoutal blíže k unii. Alžběta odcestovala do Edinburghu po své korunovaci v roce 1953 na podobnou prezentaci skotských korunovačních klenotů.

„Je to všechno o snaze upevnit unii, což byl pravděpodobně jeden z největších úspěchů Alžběty jako monarchy,“ řekl královský historik Ed Owens. "Výzvou pro krále Karla je to, že je historicky těsněji spojen s Walesem a průzkumy veřejného mínění ukázaly, že severně od hranic ho žádná velká láska nečeká."

Když královský pár opouštěl katedrálu svatého Jiljí, skupina protestujících s bannerem "z tohoto paláce by mělo být sociální bydlení" přilákala řevem pozornost policistů. Policie dotyčné zatkla po krátkém rozhovoru, během něhož demonstranti začali cosi sprostě říkat, popsal z místa novinář BBC David Cowan.

Související

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan nepřijedou. Přání se však Karel III. zřejmě dočká

Velká Británie se chystá na velkou slávu, král Karel III. oslaví příští týden narozeniny. Počítá se s účastí výrazných členů královské rodiny, k nimž už však nepatří princ Harry. Nejspíš i z toho důvodu má s manželkou zůstat doma v USA. Zákulisní zdroje nicméně naznačují, že otci k narozeninám rozhodně popřeje. 

Více souvisejících

Král Charles III. (Karel III.) Skotsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 53 minutami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 6 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu

Rusko se vnímá jako suverénní stát, pokud je zajištěna svoboda vlády a lidu, řekl prezident Vladimir Putin v úterý. Západ podle šéfa Kremlu nepotřebuje "velké Rusko". 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy