V edinburské katedrále svatého Jiljí se ve středu konala slavnostní událost, při které britský král Karel III. přijal skotské korunovační klenoty známé jako „Honours of Scotland“, uvedla CNN.
Na slavnostní bohoslužbě v edinburské katedrále svatého Jiljí se objevila řada významných osobností. Mezi nimi byl i skotský premiér Humza Yousaf, který přednesl čtení. O hudební doprovod se postarala renomovaná houslová virtuoska Nicola Benedettiová.
Procesí po Královské míli v starém městě Edinburghu přitáhlo tisíce diváků, kteří chtěli být svědky historické chvíle. Nicméně, kvůli letnímu období a dovoleným nezískala událost pozornost tolika Britů. Akce nebyla bezkontroverzní, ačkoliv v malém měřítku. Několik protestujících, kteří se stavěli proti monarchii, bylo zatčeno během procesí, uvádí deník The Guardian.
Po bohoslužbě v edinburské katedrále svatého Jiljí se uskutečnilo slavnostní procesí po Královské míli, kterého se zúčastnila stovka lidí z různých oblastí skotského života. Kromě toho se na události představilo také více než 700 příslušníků různých armádních sborů. Celé procesí bylo vyvrcholením slavnostního dne a bylo doprovázeno ohromujícími zvuky čestné salvy jednadvaceti výstřelů z děl na Edinburském hradě. Navíc nad městem prolétly červené šípy (Red Arrows), prestižní akrobatická letka britského královského letectva.
Karel III. při bohoslužbě neponechal nic náhodě. On a Kamilla měli na sobě hermelínový hábit a chocholaté klobouky Řádu bodláků, možná si vzpomněli na rozhodnutí jeho matky v roce 1953 mít na bohoslužbě praktické šaty a kabelku, což urazilo některé Skoty, kteří to považovali za příliš ležérní, uvedl list The New York TImes.
Nicméně, na místě se také shromáždila asi stovka protestujících, kteří vyjádřili svůj nesouhlas s monarchií. Protestující se především soustředili u paláce Holyroodhouse, odkud král Karel III. s manželkou Camillou odjeli do katedrály. Během protestu měl příležitost promluvit i místopředseda skotských zelených Patrick Harvie, který vyjádřil názory demonstrantů.
"Čeho jsme v posledních měsících svědky, je okázalé rozhazování vašich peněz ve prospěch těch nejbohatších lidí v zemi," řekl Harvie. "A to všechno proto, aby si mohli uspořádat jakousi předraženou přehlídku ve stylu Her o trůny," dodal. Hra o trůny je americký dramatický fantasy seriál.
Hloučky protestujících s cedulemi "to není můj král" na některých místech stály hned vedle podporovatelů monarchie, kteří třímali cedule s nápisem "Karel, král Skotů", píše BBC.
Charles byl obdarován žezlem, státním mečem a korunou, kterou poprvé použili při korunovaci skotské královny Marie v roce 1543, píše Mark Landler z The New York Times.
Skotsko není královstvím od roku 1707, kdy zemi zákon o Unii spojil s Anglií. Takže rituály a paráda, které se odehrávaly ve skotském hlavním městě, byly spíše ceremoniální než zákonem stanovené.
Ale měli hlubokou politickou rezonanci v hrdé zemi, kde jsou vášně pro nezávislost stále silné. Stejně jako jeho matka královna Alžběta II. i Karel touží prosadit své osobní vazby ke Skotsku a to nejen proto, aby získal podporu Skotů, ale také je připoutal blíže k unii. Alžběta odcestovala do Edinburghu po své korunovaci v roce 1953 na podobnou prezentaci skotských korunovačních klenotů.
„Je to všechno o snaze upevnit unii, což byl pravděpodobně jeden z největších úspěchů Alžběty jako monarchy,“ řekl královský historik Ed Owens. "Výzvou pro krále Karla je to, že je historicky těsněji spojen s Walesem a průzkumy veřejného mínění ukázaly, že severně od hranic ho žádná velká láska nečeká."
Když královský pár opouštěl katedrálu svatého Jiljí, skupina protestujících s bannerem "z tohoto paláce by mělo být sociální bydlení" přilákala řevem pozornost policistů. Policie dotyčné zatkla po krátkém rozhovoru, během něhož demonstranti začali cosi sprostě říkat, popsal z místa novinář BBC David Cowan.
Související
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
Král Charles III. (Karel III.) , Skotsko , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno před 1 hodinou
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
před 2 hodinami
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
před 3 hodinami
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
před 3 hodinami
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
před 4 hodinami
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
před 5 hodinami
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
před 7 hodinami
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
před 8 hodinami
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
před 8 hodinami
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
před 10 hodinami
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž.
Zdroj: Lucie Podzimková