Král Karel III. dnes bude podruhé korunován. Tentokrát jako panovník Skotska

Britského krále Karla III. čeká ještě druhá korunovace. Skotové ve středu oslavují jeho nástup vlastní slavností. Koná se v rámci tzv. Holyrood Week neboli Královského týdne, během něhož britský monarcha každoročně cestuje do různých koutů země a oslavuje skotskou kulturu, úspěchy a společenství, informuje americká stanice CNN

Ke královskému páru se připojí korunní princ William a Kate. Na sever od anglických hranic používají skotské tituly vévoda a vévodkyně z Rothesay. „Skotsko přivítá nového krále a královnu v červenci řadou akcí u příležitosti korunovace. V Edinburghu se uskuteční lidový průvod, královský průvod, národní děkovná bohoslužba a salva z děla,“ přiblížil skotský premiér Humza Yousaf. 

Uvedl, že se akce zúčastní jednotlivci zastupující různé komunity a organizace. „K zábavě se bude moci připojit i veřejnost,“ podotkl Yousaf. 

Bude se konat také děkovná bohoslužba, a to konkrétně v katedrále svatého Jiljí. Ta byla zastávkou na poslední cestě královny Alžběty II. z Balmoralu zpět do Londýna. Právě zde budou předány králi Karlu III. skotské korunovační klenoty. Jejich součástí jsou koruna, žezlo a meč. Všechny pocházejí ze 16. století. 

Jsou vyrobeny ze zlata, stříbra a drahých kamenů. Navíc jde o nejstarší korunovační klenoty ve Velké Británii. Jako první tuto korunu nosil Jakub V. při korunovaci královny Marie z Guise v roce 1540, píše CNN. Záhadou je ale původ stříbrného žezla. Podle některých bylo papežským darem Inocence VIII. pro Jakuba IV. v roce 1494, poprvé ale bylo použito až roku 1543 při korunovaci devítiměsíční Marie, královny skotské. 

Součástí korunovace bude i kámen ze Scone neboli kámen osudu. Objevil se při korunovaci ve Westminsterském opatství na začátku května, po staletí se používá jako sedátko při korunovaci skotských králů. Nyní je sice uchováván ve Skotsku, na oficiální korunovaci v Londýně ho ale převezli tam. 

Karel III. usedl na trůn automaticky v okamžik smrti královny Alžběty II. dne 8. září 2022. Jako první se Charles musel rozhodnout, jestli bude vládnout jako král Charles III., nebo si vezme jiné jméno. Například jeho dědeček a otec Alžběty, král Jiří VI., se před svým kralováním jmenoval Albert. 

Charles si mohl vybrat jakékoli ze svých čtyř jmen – Charles, Philip, Arthur nebo George. Nakonec zvolil jméno Charles III. – počeštěně se používá Karel III. 

V prvních čtyřiadvaceti hodinách od smrti jeho matky byl Charles oficiálně jmenován králem. Jmenování proběhlo v Paláci svatého Jakuba v Londýně za přítomnosti tzv. Nástupní rady. Ta je tvořena ze skupiny starších členů parlamentu, několika seniorních státních zaměstnanců, vysokých komisařů Commonwealthu a starosty Londýna.

Související

Více souvisejících

Král Charles III. (Karel III.) Skotsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy