Král Karel III. dnes bude podruhé korunován. Tentokrát jako panovník Skotska

Britského krále Karla III. čeká ještě druhá korunovace. Skotové ve středu oslavují jeho nástup vlastní slavností. Koná se v rámci tzv. Holyrood Week neboli Královského týdne, během něhož britský monarcha každoročně cestuje do různých koutů země a oslavuje skotskou kulturu, úspěchy a společenství, informuje americká stanice CNN

Ke královskému páru se připojí korunní princ William a Kate. Na sever od anglických hranic používají skotské tituly vévoda a vévodkyně z Rothesay. „Skotsko přivítá nového krále a královnu v červenci řadou akcí u příležitosti korunovace. V Edinburghu se uskuteční lidový průvod, královský průvod, národní děkovná bohoslužba a salva z děla,“ přiblížil skotský premiér Humza Yousaf. 

Uvedl, že se akce zúčastní jednotlivci zastupující různé komunity a organizace. „K zábavě se bude moci připojit i veřejnost,“ podotkl Yousaf. 

Bude se konat také děkovná bohoslužba, a to konkrétně v katedrále svatého Jiljí. Ta byla zastávkou na poslední cestě královny Alžběty II. z Balmoralu zpět do Londýna. Právě zde budou předány králi Karlu III. skotské korunovační klenoty. Jejich součástí jsou koruna, žezlo a meč. Všechny pocházejí ze 16. století. 

Jsou vyrobeny ze zlata, stříbra a drahých kamenů. Navíc jde o nejstarší korunovační klenoty ve Velké Británii. Jako první tuto korunu nosil Jakub V. při korunovaci královny Marie z Guise v roce 1540, píše CNN. Záhadou je ale původ stříbrného žezla. Podle některých bylo papežským darem Inocence VIII. pro Jakuba IV. v roce 1494, poprvé ale bylo použito až roku 1543 při korunovaci devítiměsíční Marie, královny skotské. 

Součástí korunovace bude i kámen ze Scone neboli kámen osudu. Objevil se při korunovaci ve Westminsterském opatství na začátku května, po staletí se používá jako sedátko při korunovaci skotských králů. Nyní je sice uchováván ve Skotsku, na oficiální korunovaci v Londýně ho ale převezli tam. 

Karel III. usedl na trůn automaticky v okamžik smrti královny Alžběty II. dne 8. září 2022. Jako první se Charles musel rozhodnout, jestli bude vládnout jako král Charles III., nebo si vezme jiné jméno. Například jeho dědeček a otec Alžběty, král Jiří VI., se před svým kralováním jmenoval Albert. 

Charles si mohl vybrat jakékoli ze svých čtyř jmen – Charles, Philip, Arthur nebo George. Nakonec zvolil jméno Charles III. – počeštěně se používá Karel III. 

V prvních čtyřiadvaceti hodinách od smrti jeho matky byl Charles oficiálně jmenován králem. Jmenování proběhlo v Paláci svatého Jakuba v Londýně za přítomnosti tzv. Nástupní rady. Ta je tvořena ze skupiny starších členů parlamentu, několika seniorních státních zaměstnanců, vysokých komisařů Commonwealthu a starosty Londýna.

Související

Více souvisejících

Král Charles III. (Karel III.) Skotsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy