Neonacisté chtěli koupit část rodného domu Tisa, město zakročilo

Zastupitelé ve městě Bytča na severozápadě Slovenska zabránili tomu, aby příznivci prezidenta válečného profašistického Slovenského státu Jozefa Tisa koupili část jeho rodného domu. Panují obavy, že na místo by se mohli sjíždět sympatizanti katolického kněze a politika, který byl spoluodpovědný za deportace a smrt desítek tisíc slovenských Židů. Na svých internetových stránkách o tom informuje portál aktuality.sk.

Část domu, kde se Tiso v roce 1887 narodil, vlastní město, část patří Slovenskému dějepisnému spolku. V jeho čele stojí historik Pavol Demjanič, který se řadí mezi stoupence Slovenského státu. V minulosti kandidoval do parlamentu za krajně pravicovou Lidovou stranu - Naše Slovensko.

V den výročí vzniku Slovenského státu, které připadá na 14. březen, Demjanič organizuje v části Tisova rodného domu v Bytči vzpomínkové akce. Zastupitelé prodej druhé části ve čtvrtek jednohlasně zamítli, zdůvodňovali to jejím špatným technickým stavem.

Názory slovenské veřejnosti na Tisa, který byl v Bratislavě v dubnu 1947 odsouzen k trestu smrti a popraven, se různí. Někteří ho považují za kolaboranta z nacisty, jiní ho považují za mučedníka a otce slovenské státnosti.

Aktuality.sk připomínají, že na Tisově rodném domě je pamětní tabulka, kterou loni kdosi rozbil. Peníze na novou pak byly vybrány ve veřejné sbírce. Nemovitost je nyní sledována kamerovým systémem.

Související

Bratislavský hrad

Největší osobnost Slovenska? Kolem nominace Tisa se strhla bouřlivá debata

Veřejnoprávní společnost Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) po kritice vyřadila z připravovaného televizního pořadu Největší Slovák prezidenta válečného slovenského státu Jozefa Tisa. Oznámil to dnes šéf RTVS Jaroslav Rezník. Slovenská republika byla za druhé světové války spjata s nacistickým Německem a po jejím skončení byl Tiso odsouzen za vlastizradu k trestu smrti.

Více souvisejících

Jozef Tiso Slovensko neonacisté

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Letní počasí

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

včera

27. června 2026 21:58

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

27. června 2026 20:21

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

27. června 2026 19:04

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy