V čele Gdaňsku stane zástupkyně zavražděného starosty, drtivě porazila nacionalisty

Novou šéfkou na radnici v Gdaňsku se stala Aleksandra Dulkiewiczová, která bývala první zástupkyní zavražděného starosty Pawla Adamowicze. V nedělních volbách porazila své dva soupeře z nacionalistických, respektive katolických kruhů drtivou převahou 82 ku 12, respektive šesti procentům hlasů. Oznámila to dnes polská média s odvoláním na výsledky voleb, kterých se zúčastnila téměř polovina z oprávněných voličů.

Předčasné volby starosty přístavního města na severu Polska si vynutila vražda třiapadesátiletého Adamowicze, kterého 13. ledna na podiu při charitativním koncertu napadl a pobodal sedmadvacetiletý útočník, zadržený na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele Gdaňska více než 20 let, zraněním podlehl.

Aleksandra #Dulkiewicz, the deputy of the Polish mayor of the northern city of #Gdańsk, Paweł Adamowicz, who was fatally stabbed in January, won the mayoral elections to replace him. See more: https://t.co/1WO8Db0VoN pic.twitter.com/Nvr2crxn55

— Poland In (@Polandin_com) 4. března 2019

Dulkiewiczová po 13 let spolupracovala s Adamowiczem a v kampani před nedělním hlasováním zdůrazňovala, že chce pokračovat v díle svého předchůdce. V roce 2018 byla šéfkou starostova volebního štábu a po volbách se stala jeho první zástupkyní.

Pochází z Gdaňska, je právničkou a sama vychovává jedenáctiletou dceru, poznamenala televize TVN 24. Připomněla také, že když Lech Walesa skládal v roce 1990 prezidentský slib, měl na sobě košili ušitou v gdaňském krejčovství prarodičů Dulkiewiczové.

Související

Greenpeace

Aktivisté Greenpeace opět blokují loď v Gdaňsku, vyšplhali na dva jeřáby

Aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace zablokovali dnes v gdaňském přístavu vykládku uhlí z lodi, která připlula z Mosambiku. Podle agentury AFP o tom informovala mluvčí organizace. Před dvěma dny se o totéž Greenpeace pokusila s lodí Rainbow Warrior, což však zmařila zásahem jednotka polské pohraniční stráže.
Polská vlajka

Polská justice řeší skandál, monstranci s vagínou

Prokuratura v severopolském Gdaňsku dnes začala vyšetřovat událost ze sobotního pochodu za práva sexuálních menšin, jehož účastníci nesli tabuli připomínající monstranci s vyobrazením ženského pohlavního orgánu. Na svých internetových stránkách o tom informovala zpravodajská televize TVN24. Incident odsoudili mimo jiné i někteří politici, kteří původně pochod v trojměstí Gdaňsk-Sopoty-Gdyně podpořili.

Více souvisejících

Gdaňsk (Polsko) Aleksandra Dulkiewiczová Pawel Adamowicz (starosta Gdaňsku) Polsko

Aktuálně se děje

před 42 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy