Při případném třetím pokusu schválit v Dolní sněmovně dohodu s Bruselem o podmínkách brexitu bude severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) hlasovat proti dokumentu, který prosazuje premiérka Theresa Mayová. Zopakovala to dnes šéfka strany Arlene Fosterová. Jak šéfka severoirských unionistů dodala, její poslanci rovněž nikdy neměli v úmyslu se zdržet hlasování, a tak vládě vyjít alespoň částečně vstříc. Postoj DUP představuje komplikaci pro snahu britské ministerské předsedkyně prosadit v parlamentu podmínky brexitu dojednané s Evropskou unií.
"Zdržet se by bylo nejhorší možné řešení. V takovém případě totiž nedáváte najevo, jaký je váš názor na nejdůležitější téma současné doby. Takže tuto možnost jsme nikdy nezvažovali," řekla Fosterová irské rozhlasové a televizní stanici RTE. Menšinová vláda konzervativců Theresy Mayové se v dolní komoře parlamentu opírá právě o podporu poslanců DUP.
LATEST⬇️⬇️ pic.twitter.com/bCzdbpQ6h0
— Arlene Foster (@DUPleader) 27. března 2019
DUP již ve středu ve svém prohlášení uvedla, že v posledních dnech vedla s vládou "dobré rozhovory", které přinesly "určitý pokrok v otázce domácího práva". Vláda prý ale nezajistila požadované změny v protokolu o Irsku a Severním Irsku, tedy o takzvané irské pojistce, a brexitová dohoda tak "představuje nepřijatelnou hrozbu pro integritu Spojeného království".
Jako irská pojistka je označována pasáž brexitové dohody, která má za cíl zabránit za všech okolností obnovení klasické hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Tento cíl EU s britskou vládou sdílí. Výsledný mechanismus by při schválení dohody začal platit na konci dojednaného přechodného období v případě, že by do té doby nebylo nalezeno jiné oboustranně přijatelné řešení se stejným výsledkem.
Stávající irská pojistka počítá s vytvořením "společného bezcelního prostoru" EU a Británie, Severní Irsko by však zároveň podléhalo pravidlům jednotného unijního trhu kvůli umožnění bezproblémové výměny zboží. To vyvolává obavy, že hraniční kontroly by následně probíhaly na cestě mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
Související
Severoirští politici se vracejí do práce, "blokáda" trvala tři roky
Taktika vyšla: Johnson vypálil labouristům rybník. Překvapení v Severním Irsku
Demokratická unionistická strana (DUP) , Arlene Foster (DUP) , Brexit , Velká Británie , Severní Irsko
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák