Severní Irsko

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  
Rishi Sunak

Sunak vyzval k obnově fungování vlády v Severním Irsku

Britský premiér Rishi Sunak dnes vyzval k obnově fungování severoirské vlády, uvedla stanice BBC. Ministerský předseda tak učinil v den, kdy uplyne 25 let od uzavření Velkopáteční dohody, která ukončila dlouholetý konflikt v Severním Irsku. Činnost vlády v této části Spojeného království nyní svou neúčastí de facto blokuje hlavní unionistická strana, a to kvůli nesouhlasu s pobrexitovým uspořádáním v Severním Irsku.
Americký prezident Joe Biden.

Biden za pár dní navštíví Severní Irsko. Tamní policie varuje před hrozbou násilí

Ozbrojené disidentské skupiny plánují v Severním Irsku násilné útoky v době velikonočních svátků, kdy si tam lidé připomínají 25 let od uzavření mírové dohody. Podle agentury AP na to upozornila severoirská policie. Dohoda ukončila krveprolití, které tento region sužovalo 30 let. Do Belfastu 11. dubna přicestuje americký prezident Joe Biden.
Evropská unie, ilustrační foto

Zástupci EU a Británie formálně podepsali novou dohodu o Severním Irsku

Zástupci Británie a Evropské komise dnes podepsali dohodu o uspořádání pro Severní Irsko, která umožní severoirskému parlamentu zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím. Ty pramení z toho, že Severní Irsko je součástí Británie, která opustila EU, ale současně sdílí otevřenou hranici se členem EU, Irskou republikou. Parlament bude nyní mimo jiné moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to požádá třetina zákonodárců.
Rishi Sunak

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 
Severní Irsko

O budoucnosti Severního Irska je rozhodnuto. EU a Británie po dvou letech dokončily dohodu

Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Británie a Evropská unie dnes dosáhly nové dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu. Dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která dnes Británii navštívila, začíná "nová kapitola" ve vztazích mezi Londýnem a sedmadvacítkou.
Londýn, ilustrační fotografie

Dohoda s EU o Severním Irsku se podle Británie blíží

Británie nejspíš už brzy oznámí, že se jí podařilo dohodnout se s Evropskou unií na změně pravidel obchodu v Severním Irsku, která obsahuje dohoda o brexitu. Britský vicepremiér Dominic Raab dnes stanicím BBC a Sky News řekl, že řešení dlouhodobého sporu mezi Londýnem a Bruselem je "na spadnutí" a dohoda je otázkou dní, nikoli týdnů. Zpravodajové BBC odpoledne uvedli, že oficiální oznámení může přijít ještě dnes, vzápětí ale očekávání opět zmírnili.
Velká Británie, ilustrační foto

Británie se blíží uzavření dohody s EU o pravidlech v Severním Irsku

Evropská unie a Británie se blíží uzavření dohody, která by upravila pravidla ohledně Severního Irska stanovená ve smlouvě o brexitu. Řekl to dnes irský premiér Leo Varadkar. Podle zpravodajského serveru BBC lze na pozitivní vyústění komplikovaných jednání usuzovat i z toho, že se měl král Karel III. dnes v Londýně setkat s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Schůzka ale nakonec byla z provozních důvodů zrušena.
Velká Británie

Británie a EU se blíží pobrexitové dohodě o Severním Irsku

Británie a Evropská unie uzavřely celní dohodu, která by mohla otevřít cestu k ukončení sporů ohledně Severního Irska po odchodu Británie z Evropské unie (EU). EU kromě toho, že přijala plán, který by zamezil nutnosti rutinních kontrol výrobků směřujících do Severní Irska, také souhlasila, že Evropský soudní dvůr by mohl rozhodovat o otázkách severního Irska pouze v případě, že mu případ postoupí severoirské soudy. Informoval o tom web deníku The Times s odvoláním na informované zdroje.
Joe Biden

USA a Británie jsou odhodlány chránit severoirskou mírovou dohodu, uvedl Biden

Spojené státy a Británie jsou odhodlány ochránit dohodu, která ukončila konflikt v Severním Irsku a je citlivou otázkou jejich vzájemných vztahů. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký prezident Joe Biden, který se na okraj zasedání Valného shromáždění OSN poprvé sešel s britskou premiérkou Liz Trussovou.
Král Charles III.

Karel III. zavítal do Severního Irska, setkal se s tamními politiky

Britský král Karel III. dnes s manželkou Camillou navštívil severoirskou metropoli Belfast, kde se setkal se zástupci místních pěti politických stran, včetně republikánské Sinn Féin. Královský pár se poté spolu s britskou premiérkou Liz Trussovou zúčastnil bohoslužby za zemřelou Alžbětu II. v katedrále svaté Anny, píší britská média.
Severní Irsko

ROZHOVOR: Operace Banner je stále neuzavřené téma. Odborník popsal nejdelší kontinuální nasazení britské armády

Poslední červencový den roku 2007 oficiálně skončilo téměř osmatřicetileté nasazení britských ozbrojených sil v Severním Irsku. Na počátku Operace Banner panovala naděje, že po zvládnutí tamních nepokojů a uklidnění situace ponechají vojáci odpovědnost za pořádek v regionu místní policii, vysvětluje Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny v rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné objasnil, jak se původně pořádková operace změnila v protipovstaleckou a protiteroristickou a proč ji provázely poměrně velké ztráty na životech. Nastínil také, jakou roli sehrál brexit v dalším vývoji severoirské otázky.
David Trimble

Zemřel severoirský expremiér a držitel Nobelovy ceny za mír David Trimble

Ve věku 77 let dnes zemřel bývalý severoirský premiér David Trimble, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel v roce 1998 Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na severoirskou Ulsterskou unionistickou stranu (UUP), kterou Trimble na přelomu tisíciletí vedl.
Edinburgh, Skotsko.

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nové restrikce

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nová omezení, jež mají zpomalit šíření koronaviru. Kromě uzavření nočních klubů se restrikce dotknou také pohostinství a počítají s omezením shromaždování na vnitřních a venkovních akcích. Informoval o tom dnes web stanice Sky News.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy