Zástupci EU a Británie formálně podepsali novou dohodu o Severním Irsku

Zástupci Británie a Evropské komise dnes podepsali dohodu o uspořádání pro Severní Irsko, která umožní severoirskému parlamentu zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím. Ty pramení z toho, že Severní Irsko je součástí Británie, která opustila EU, ale současně sdílí otevřenou hranici se členem EU, Irskou republikou. Parlament bude nyní mimo jiné moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to požádá třetina zákonodárců.

Dohodu, tak zvaný Windsorský rámec, v Londýně podepsali britský ministr zahraničí James Cleverly a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Oba politici v komentářích vyzdvihli profesionalitu a přátelskost vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem i význam, jaký má udržování míru na Irském ostrově.

"Výsledek naší práce chrání evropský jednotný trh, britský vnitřní trh, ale především chrání prvky Belfastské dohody," poznamenal Cleverly s odkazem smlouvu také jinak známou jako Velkopáteční. Ta byla podepsaná v roce 1998 a z velké části ukončila tři desetiletí trvající ozbrojený konflikt v Severním Irsku. Po odchodu Británie z EU se vyjednavači obávali, že znovuvytvoření pevné hranice mezi Irskem a Severním Irskem by mohlo princip Velkopáteční dohody narušit a vytvořit prostor pro obnovení násilí.

Dohodu s EU vyjednal britský premiér Rishi Sunak z Konzervativní strany, a to navzdory protestu Demokratické unionistické strany (DUP), která má v londýnském centrálním parlamentu za Severní Irsko největší zastoupení a v místním severoirském druhé největší. Proti dohodě zvedlo ve Westminsteru ruku celkem 29 poslanců, kromě členů DUP také příslušníci euroskeptického křídla Sunakových konzervativců sdružených ve skupině ERG. Dohoda však parlamentem prošla převážnou většinou 515 hlasů.

Dnešní stvrzení dohody podpisem bylo spíše formalitou a zásadnější je nyní otázka, jak se k věci postaví DUP, která kvůli nesouhlasu s pobrexitovým uspořádáním de facto blokuje místní samosprávu, uvádí stanice BBC ve své analýze. Britský ministr pro Severní Irsko Chris Heaton-Harris ve čtvrtek řekl, že dohoda je hotová a možnost dalšího pozměňování "není na stole".

Poslanec za DUP Gregory Campbell přesto dnes ráno řekl stanici ITV, že dohoda nezachází dost daleko na to, aby se DUP vrátila zpět do vlády. "Pokroku dosáhneme jedině tehdy, pokud sdílení moci (v Severním Irsku) funguje s podporou unionistů i republikánů," uvedl poslanec s odkazem na republikánskou stranu Sinn Féin, která má v severoirském parlamentu největší zastoupení.

Související

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) Severní Irsko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy