Zástupci EU a Británie formálně podepsali novou dohodu o Severním Irsku

Zástupci Británie a Evropské komise dnes podepsali dohodu o uspořádání pro Severní Irsko, která umožní severoirskému parlamentu zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím. Ty pramení z toho, že Severní Irsko je součástí Británie, která opustila EU, ale současně sdílí otevřenou hranici se členem EU, Irskou republikou. Parlament bude nyní mimo jiné moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to požádá třetina zákonodárců.

Dohodu, tak zvaný Windsorský rámec, v Londýně podepsali britský ministr zahraničí James Cleverly a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Oba politici v komentářích vyzdvihli profesionalitu a přátelskost vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem i význam, jaký má udržování míru na Irském ostrově.

"Výsledek naší práce chrání evropský jednotný trh, britský vnitřní trh, ale především chrání prvky Belfastské dohody," poznamenal Cleverly s odkazem smlouvu také jinak známou jako Velkopáteční. Ta byla podepsaná v roce 1998 a z velké části ukončila tři desetiletí trvající ozbrojený konflikt v Severním Irsku. Po odchodu Británie z EU se vyjednavači obávali, že znovuvytvoření pevné hranice mezi Irskem a Severním Irskem by mohlo princip Velkopáteční dohody narušit a vytvořit prostor pro obnovení násilí.

Dohodu s EU vyjednal britský premiér Rishi Sunak z Konzervativní strany, a to navzdory protestu Demokratické unionistické strany (DUP), která má v londýnském centrálním parlamentu za Severní Irsko největší zastoupení a v místním severoirském druhé největší. Proti dohodě zvedlo ve Westminsteru ruku celkem 29 poslanců, kromě členů DUP také příslušníci euroskeptického křídla Sunakových konzervativců sdružených ve skupině ERG. Dohoda však parlamentem prošla převážnou většinou 515 hlasů.

Dnešní stvrzení dohody podpisem bylo spíše formalitou a zásadnější je nyní otázka, jak se k věci postaví DUP, která kvůli nesouhlasu s pobrexitovým uspořádáním de facto blokuje místní samosprávu, uvádí stanice BBC ve své analýze. Britský ministr pro Severní Irsko Chris Heaton-Harris ve čtvrtek řekl, že dohoda je hotová a možnost dalšího pozměňování "není na stole".

Poslanec za DUP Gregory Campbell přesto dnes ráno řekl stanici ITV, že dohoda nezachází dost daleko na to, aby se DUP vrátila zpět do vlády. "Pokroku dosáhneme jedině tehdy, pokud sdílení moci (v Severním Irsku) funguje s podporou unionistů i republikánů," uvedl poslanec s odkazem na republikánskou stranu Sinn Féin, která má v severoirském parlamentu největší zastoupení.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) Severní Irsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy