Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Podle agentury Reuters to dnes prohlásil britský státní tajemník pro Severní Irsko Chris Heaton-Harris.

Britskému premiérovi Rishimu Sunakovi se ve středu podařilo v parlamentu prosadit klíčový prvek dohody, takzvanou Stormontskou brzdu (Stormont brake), přestože ji nepodpořila část konzervativců ani poslanci Demokratické unionistické strany (DUP). Její předseda Jeffrey Donaldson poté prohlásil, že neustoupí od bojkotu a neobnoví tak systém regionální vlády založený na spolupráci dvou hlavních politických táborů, tedy unionistů a republikánů. Požaduje další "vyjasnění, přepracování a změny" takzvaného Windsorského rámce.

"Tato dohoda je uzavřena. Nebude se o ní znovu jednat," řekl dnes Heaton-Harris novinářům v Belfastu po setkání s hlavními severoirskými stranami.

Stanovisko DUP je podle průzkumu veřejného mínění z tohoto týdne v rozporu s názorem veřejnosti. Až 45 procent severoirských voličů dohodu podporuje a 17 procent je proti.

V rámci pobrexitového uspořádání byla v Severním Irsku v zásadě vytvořena celní hranice, aby v souvislosti s odchodem Británie z EU nebylo nutné vytvořit hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Vyjednavači se obávali, že by její vznik mohl ohrozit mírovou Velkopáteční dohodu z roku 1998, která z velké části ukončila tři desetiletí trvající ozbrojený konflikt. Celní kontroly ale vyvolaly nesouhlas unionistů.

Donaldson uvedl, že jeho strana by se ještě mohla nechat přesvědčit, aby v budoucnu novou dohodu podpořila, pokud dojde k dalším ústupkům.

"Nemám zájem o náplasti, ty nefungují, a obávám se, že ve Windsorském rámci je prvek náplasti obsažen," řekl Donaldson ve čtvrtek novinářům. "Až bude mít premiér čas, sedneme si s ním a předložíme mu naše argumenty," dodal.

Stormontská brzda má Severnímu Irsku umožnit získat větší kontrolu a zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to v regionálním parlamentu požádá třetina zákonodárců. Podle DUP ale neřeší některé problémy a nevztahuje se na stávající zákony EU.

Nová dohoda má pomoci podnikům a zároveň řešit obavy unionistů, neboť by zmírnila bariéry pro vývoz zboží z Anglie, Walesu a Skotska do Severního Irska, a také by posílila vliv severoirských zákonodárců na podobu obchodního režimu. Vyjednal ji Sunak, který je ve funkci od října.

Související

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Rishi Sunak Velká Británie EU (Evropská unie) Severní Irsko

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy