Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Podle agentury Reuters to dnes prohlásil britský státní tajemník pro Severní Irsko Chris Heaton-Harris.

Britskému premiérovi Rishimu Sunakovi se ve středu podařilo v parlamentu prosadit klíčový prvek dohody, takzvanou Stormontskou brzdu (Stormont brake), přestože ji nepodpořila část konzervativců ani poslanci Demokratické unionistické strany (DUP). Její předseda Jeffrey Donaldson poté prohlásil, že neustoupí od bojkotu a neobnoví tak systém regionální vlády založený na spolupráci dvou hlavních politických táborů, tedy unionistů a republikánů. Požaduje další "vyjasnění, přepracování a změny" takzvaného Windsorského rámce.

"Tato dohoda je uzavřena. Nebude se o ní znovu jednat," řekl dnes Heaton-Harris novinářům v Belfastu po setkání s hlavními severoirskými stranami.

Stanovisko DUP je podle průzkumu veřejného mínění z tohoto týdne v rozporu s názorem veřejnosti. Až 45 procent severoirských voličů dohodu podporuje a 17 procent je proti.

V rámci pobrexitového uspořádání byla v Severním Irsku v zásadě vytvořena celní hranice, aby v souvislosti s odchodem Británie z EU nebylo nutné vytvořit hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Vyjednavači se obávali, že by její vznik mohl ohrozit mírovou Velkopáteční dohodu z roku 1998, která z velké části ukončila tři desetiletí trvající ozbrojený konflikt. Celní kontroly ale vyvolaly nesouhlas unionistů.

Donaldson uvedl, že jeho strana by se ještě mohla nechat přesvědčit, aby v budoucnu novou dohodu podpořila, pokud dojde k dalším ústupkům.

"Nemám zájem o náplasti, ty nefungují, a obávám se, že ve Windsorském rámci je prvek náplasti obsažen," řekl Donaldson ve čtvrtek novinářům. "Až bude mít premiér čas, sedneme si s ním a předložíme mu naše argumenty," dodal.

Stormontská brzda má Severnímu Irsku umožnit získat větší kontrolu a zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to v regionálním parlamentu požádá třetina zákonodárců. Podle DUP ale neřeší některé problémy a nevztahuje se na stávající zákony EU.

Nová dohoda má pomoci podnikům a zároveň řešit obavy unionistů, neboť by zmírnila bariéry pro vývoz zboží z Anglie, Walesu a Skotska do Severního Irska, a také by posílila vliv severoirských zákonodárců na podobu obchodního režimu. Vyjednal ji Sunak, který je ve funkci od října.

Související

Více souvisejících

Rishi Sunak Velká Británie EU Severní Irsko

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy