Biden za pár dní navštíví Severní Irsko. Tamní policie varuje před hrozbou násilí

Ozbrojené disidentské skupiny plánují v Severním Irsku násilné útoky v době velikonočních svátků, kdy si tam lidé připomínají 25 let od uzavření mírové dohody. Podle agentury AP na to upozornila severoirská policie. Dohoda ukončila krveprolití, které tento region sužovalo 30 let. Do Belfastu 11. dubna přicestuje americký prezident Joe Biden.

Prezident Biden se příští týden chystá navštívit Belfast u příležitosti 25 let od podepsání Velkopáteční dohody, což bylo 10. dubna 1998. Pakt, který zprostředkovaly Spojené státy, přiměl irské republikány a britské unionisty složit zbraně a vytvořit vládu Severního Irska, která funguje na principu sdílení moci.

Dohoda z velké části ukončila 30 let trvající násilnosti, při kterých zahynulo na 3600 lidí. Malé odštěpenecké skupiny ale příležitostně podnikají útoky na bezpečnostní síly za použití bomb nebo střelných zbraní.

Britská tajná služba MI5 na konci března kvůli hrozbám disidentů zvýšila míru teroristické hrozby v Severním Irsku na čtvrtý stupeň z pěti, podle jejího hodnocení je tam nyní útok vysoce pravděpodobný. V únoru byl vážně postřelen policista John Caldwell, pokus o jeho vraždu úřady připisují radikálním nacionalistům ze skupiny Nová IRA (Irská republikánská armáda).

Policejní šéfkonstábl Simon Byrne uvedl, že hlavním cílem disidentů jsou policisté, vojenský personál, zaměstnanci věznic a jejich rodiny.

Zástupce vrchního konstábla Bobby Singleton uvedl, že policie má velmi kvalitní zpravodajské informace o tom, že se v Londonderry, městě nedaleko hranic s Irskou republikou, plánují útoky, uvedla BBC.

Zatímco mír nastolený Velkopáteční dohodou se z velké části udržel, politické struktury prošly několika krizemi. Severoirské shromáždění nezasedá už více než rok poté, co hlavní unionistická strana vystoupila z vlády na protest proti novým obchodním pravidlům pro Severní Irsko po brexitu.

Biden zahájí návštěvu 11. dubna v severoirském Belfastu, odkud se na další tři dny přesune do Irska.

Související

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  

Více souvisejících

Severní Irsko Joe Biden

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy