Biden za pár dní navštíví Severní Irsko. Tamní policie varuje před hrozbou násilí

Ozbrojené disidentské skupiny plánují v Severním Irsku násilné útoky v době velikonočních svátků, kdy si tam lidé připomínají 25 let od uzavření mírové dohody. Podle agentury AP na to upozornila severoirská policie. Dohoda ukončila krveprolití, které tento region sužovalo 30 let. Do Belfastu 11. dubna přicestuje americký prezident Joe Biden.

Prezident Biden se příští týden chystá navštívit Belfast u příležitosti 25 let od podepsání Velkopáteční dohody, což bylo 10. dubna 1998. Pakt, který zprostředkovaly Spojené státy, přiměl irské republikány a britské unionisty složit zbraně a vytvořit vládu Severního Irska, která funguje na principu sdílení moci.

Dohoda z velké části ukončila 30 let trvající násilnosti, při kterých zahynulo na 3600 lidí. Malé odštěpenecké skupiny ale příležitostně podnikají útoky na bezpečnostní síly za použití bomb nebo střelných zbraní.

Britská tajná služba MI5 na konci března kvůli hrozbám disidentů zvýšila míru teroristické hrozby v Severním Irsku na čtvrtý stupeň z pěti, podle jejího hodnocení je tam nyní útok vysoce pravděpodobný. V únoru byl vážně postřelen policista John Caldwell, pokus o jeho vraždu úřady připisují radikálním nacionalistům ze skupiny Nová IRA (Irská republikánská armáda).

Policejní šéfkonstábl Simon Byrne uvedl, že hlavním cílem disidentů jsou policisté, vojenský personál, zaměstnanci věznic a jejich rodiny.

Zástupce vrchního konstábla Bobby Singleton uvedl, že policie má velmi kvalitní zpravodajské informace o tom, že se v Londonderry, městě nedaleko hranic s Irskou republikou, plánují útoky, uvedla BBC.

Zatímco mír nastolený Velkopáteční dohodou se z velké části udržel, politické struktury prošly několika krizemi. Severoirské shromáždění nezasedá už více než rok poté, co hlavní unionistická strana vystoupila z vlády na protest proti novým obchodním pravidlům pro Severní Irsko po brexitu.

Biden zahájí návštěvu 11. dubna v severoirském Belfastu, odkud se na další tři dny přesune do Irska.

Související

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  

Více souvisejících

Severní Irsko Joe Biden

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy