Sunak vyzval k obnově fungování vlády v Severním Irsku

Britský premiér Rishi Sunak dnes vyzval k obnově fungování severoirské vlády, uvedla stanice BBC. Ministerský předseda tak učinil v den, kdy uplyne 25 let od uzavření Velkopáteční dohody, která ukončila dlouholetý konflikt v Severním Irsku. Činnost vlády v této části Spojeného království nyní svou neúčastí de facto blokuje hlavní unionistická strana, a to kvůli nesouhlasu s pobrexitovým uspořádáním v Severním Irsku.

"Jsme připraveni spolupracovat s našimi partnery v irské vládě a místními stranami, abychom zajistili, že instituce budou co nejdříve opět fungovat," řekl Sunak. "Je před námi práce," dodal s tím, že severoirští politici by měli "pokračovat ve správě věcí veřejných".

Severní Irsko je bez vlády od loňského února, kdy Demokratická unionistická strana (DUP) z vlády odešla kvůli nesouhlasu s pobrexitovými obchodními pravidly dohodnutými mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Další vyjednávání nakonec vyústila v novou dohodu, kterou zástupci Británie a Evropské komise uzavřeli letos koncem března. Má zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím, DUP ji však odmítla.

Když v roce 1921 vzniklo nezávislé Irsko, šest hrabství na severu ostrova zůstalo součástí Spojeného království, tedy ve svazku s Anglií, Walesem a Skotskem. To vedlo k názorovému rozdělení obyvatelstva Severního Irska na unionisty, kteří si přejí, aby Severní Irsko zůstalo součástí Spojeného království, a republikány, kteří chtějí, aby se stalo součástí Irské republiky.

Tři desítky let trvající sektářské násilí mezi probritskými protestanty a katolickými republikány, za které zaplatilo životem na 3500 lidí, ukončila až 10. dubna 1998 takzvaná Velkopáteční dohoda. Ta dala základ dodnes fungujícímu pojetí vlády v Severním Irsku a definovala mimo jiné systém vládnutí v této části ostrovního království, který je založen na společné vládě unionistů a republikánů.

Sunak dnes podle BBC také ocenil "odvahu, vytrvalost a politickou představivost" lídrů, kteří se na uzavření mírové dohody před 25 lety podíleli. Dohoda má podle něj "obrovskou podporu ze zahraničí". Důkazem toho je podle něj i nadcházející návštěva amerického prezidenta Joea Bidena v Severním Irsku. "Především však vychází z kompromisu v samotném Severním Irsku," zdůraznil Sunak.

Velkopáteční dohodu dnes ocenil také papež František, který při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu vyjádřil naději, že tento "historický krok" budou strany dohody dál upevňovat "ve prospěch všem mužů a žen na Irském ostrově".

Na severoirskou policii vpředvečer Bidenovy návštěvy házeli zápalné lahve

Skupina maskovaných lidí dnes v severoirském městě Londonderry zaútočila na policisty. Incident se odehrál v průvodu, který protestoval proti Velkopáteční mírové dohodě z roku 1998, uvedla policie. Severní Irsko v úterý navštíví americký prezident Joe Biden.

"Naši strážníci se ve (čtvrti) Creggan stali terčem útoku, při kterém na jejich vozidlo házeli zápalné láhve a další předměty," uvedla policie v prohlášení. Nikdo podle ní nebyl zraněn, vyzvala ale ke klidu.

Agentura Reuters zaznamenala čtyři mladé lidí v Cregganu, čtvrti nakloněné republikánským separatistům, kteří házeli zápalné láhve na obrněné policejní vozidlo. To bylo částečně v plamenech.

Severní Irsko si dnes připomíná 25. výročí od podpisu Velkopáteční dohody, která z velké části ukončila tři desetiletí trvající konflikt mezi protestantskými unionisty a katolickými separatisty. Biden v úterý navštíví severoirský Belfast právě při příležitosti výročí podpisu dohody. Ze severoirské metropole zamíří do Irské republiky.

Související

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Rishi Sunak Severní Irsko Papež František

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy