O budoucnosti Severního Irska je rozhodnuto. EU a Británie po dvou letech dokončily dohodu

Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Británie a Evropská unie dnes dosáhly nové dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu. Dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která dnes Británii navštívila, začíná "nová kapitola" ve vztazích mezi Londýnem a sedmadvacítkou.

"Změny, kterých jsme dosáhli, přinesou obrovské zlepšení životů lidí v Severním Irsku," prohlásil Sunak na tiskové konferenci po jednání se šéfkou Evropské komise. Dodal, že dnešní dohoda zajišťuje bezproblémový obchod v rámci celé Británie, chrání pozici Severního Irska ve Spojeném království a rovněž zabezpečuje suverenitu pro obyvatele Severního Irska. Detaily dohody Sunak večer představil v Dolní sněmovně.

Von der Leyenová zmínila i dva konkrétní příklady, které považuje za "výmluvné". Dohoda například říká, že v Severním Irsku budou k dispozici stejné potraviny jako ve zbytku Spojeného království. Rovněž trvale umožní, aby byly léky v Severním Irsku dostupné ve stejnou chvíli jako v Británii.

Podle britského premiéra se podařilo dojednat tři věci. Zaprvé bude odstraněn "jakýkoli náznak hranice v Irském moři". Sunak slíbil plynulejší a méně byrokratický tok zboží mezi zbytkem Spojeného království a Severním Irskem. Zadruhé byla dohodnuta zvýšená dostupnost britských produktů v Severním Irsku, právě včetně léků, které zmínila i von der Leyenová. "Přelomová dohoda" podle šéfa britské vlády znamená, že léky schválené britským regulátorem budou dostupné i v Severním Irsku.

Zatřetí dohoda podle Sunaka zabezpečuje "suverenitu Severního Irska". Severoirský regionální parlament, kterému se podle sídla přezdívá Stormont, bude moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů týkajících se zboží v Severním Irsku. Šéfka Evropské komise zdůraznila, že je takzvaná Stormontská brzda (Stormont brake) "nouzovým mechanismem" a že i nadále bude mít poslední slovo v otázkách jednotného trhu Evropský soudní dvůr.

Jak poznamenala agentura Reuters, pro Sunaka je uzavření dohody velkým vítězstvím, nicméně neznamená to ukončení jeho potíží. Dohodu bude muset prosadit ve své vlastní Konzervativní straně a rovněž u jejích partnerů v Severním Irsku, což nebude podle britského tisku vůbec jednoduché. Jde zejména o to, zda bude dohoda dostatečná pro nejsilnější unionistickou stranu DUP, která je v procesu klíčovým hráčem.

Severní Irsko je jedinou částí Spojeného království, která sdílí hranici s členskou zemí EU, Irskem. Když Británie v roce 2020 Evropskou unii opustila, obě strany se dohodly, že ponechají irskou hranici bez celních a dalších kontrol, protože otevřená hranice je klíčovým pilířem severoirského mírového procesu.

Namísto toho se provádějí kontroly některého zboží, které vstupuje do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. To pobouřilo britské unionistické politiky v Belfastu, podle kterých obchodní hranice v Irském moři podkopává pozici Severního Irska v celém království.

Unionisté na protest v posledních měsících bojkotovali vznik regionální vlády. Vůdce strany Jeffrey Donaldson k nynější dohodě nejprve uvedl, že ji nehodnotí "ani pozitivně, ani negativně", ale že čeká, až se dozví její detaily. Následně dodal, že nyní studují veškeré právní dokumenty, které s dohodou souvisí. "V případě potřeby jsme připraveni jednat s vládou, aby nám poskytla další objasnění," informoval ve svém prohlášení Donaldson. Dodal, že bylo dosaženo "významného pokroku". Doplnil nicméně, že "nelze zastírat skutečnost, že v některých oblastech naší ekonomiky zůstávají v Severním Irsku v platnosti unijní předpisy."

Předsedkyně nejsilnější severoirské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová dnes dohodu uvítala. Její strana si rovněž nastuduje veškeré detaily, žádné výhrady ale zatím nevyjádřila a dohodu označila za "bod obratu". Unionisty pak vyzvala, aby ukončili bojkot Stormontu.

Dohodu dnes uvítal rovněž i irský ministr zahraničí Micheál Martin. "Slyšel jsem z první ruky, jaké jsou obavy unionistů, věřím, že v této dohodě najdou skutečné odpovědi na své skutečné obavy," uvedl bývalý irský premiér. "Je mi jasné, že někteří budou chtít čas na zvážení detailů dohody, ale vyzývám politické vůdce v Severním Irsku, aby jednali rychle a umožnili fungování institucí, které budou přímo reagovat na potřeby obyvatel Severního Irska," dodal.

Související

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) Severní Irsko

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy