Severoirští policisté mnohdy tají zaměstnání i před rodinou. Nyní jsou v ohrožení, unikly osobní údaje

Policie v Severním Irsku řeší vážné problémy spojené s únikem informací o svých zaměstnancích. V této části Spojeného království byl nyní vyhlášen vysoký stupeň rizika teroristického útoku. Někteří policisté tajili své zaměstnání dokonce i před rodinou, po zveřejnění jmen, příjmení a míst působení už se jim to ale zřejmě nepodaří.

Policejní služba Severního Irska (PSNI) v reakci na žádost o svobodný přístup k informacím sdílela jména všech policistů a zaměstnanců, místa jejich působení a funkce. Tabulka byla následně zveřejněna na internetu. Tamní policejní důstojník neboli konstábl pro BBC zmínil obavy své rodiny o jeho bezpečí. „Mnozí kolegové si dávají záležet na ochraně své totožnosti a budou mít obavy,“ připustil pod podmínkou anonymity. 

Konkrétně tento policista obětoval službě mnoho. „Od svého nástupu do služby jsem se přestěhoval a utratil značné množství peněz, abych se ujistil, že je to bezpečné a abychom měli já i moji blízcí klid,“ dodal. „Rozhodl jsem se dělat tuto práci a časem jsem si na rizika zvykl, ale toto narušení bezpečnosti jen zdůraznilo strach a obavy, které má moje rodina z toho, že tuto práci dělám,“ pokračoval. 

Policie v této části Spojeného království – oficiálně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska – čelí zvýšenému bezpečnostnímu riziku. Třicet let násilností, známých pod pojmem Troubles, přineslo vraždy více než tří stovek mužů zákona. Republikánské a polovojenské jednotky policisty i jiné zaměstnance ohrožují dodnes. 

Britská stanice BBC upozorňuje, že takováto situace vyžaduje od policejního sboru o to větší ostražitost – a s tím spojenou diskrétnost. Jeho členové žijící v nacionalistických komunitách dokonce své zaměstnání musí tajit, v některých případech i před rodinnými příslušníky. 

Situace si vyžádala zvýšení stupně ohrožení terorismem. „Policisté jsou vystrašení a jejich rodiny a přátelé by mohli být tímto narušením ohroženi. Někteří policisté budou zvažovat svou budoucnost u policie,“ přiznala bývalá ministryně spravedlnosti Severního Irska Naomi Longová. 

Předseda policejní federace Severního Irska Liam Kelly vyjádřil „zděšení, šok a hněv“ nad únikem. „Muži a ženy, které zastupuji, jsou zděšeni, co se to stalo, a jsou oprávněně rozzlobeni. Důvěra našich policistů je tím narušena. Je štěstí, že rozesílatelé z PSNI neuvedli adresy domů, byla by to potenciálně kalamitní situace,“ varoval. 

Vše je o to horší skrze fakt, že digitální stopu po tomto úniku bude jen těžké odstranit, což potvrdila i Longová. „PSNI má povinnost zajistit, aby byla zavedena opatření, která by policistům nabídla řádné pokyny a v případě potřeby další bezpečnostní opatření. Jsou to lidé, jak zaměstnanci, tak policisté, kteří se vystavují riziku, aby zajistili bezpečnost nás ostatních, a organizace selhala v ochraně jejich údajů a bezpečnosti.“

BBC rovněž vysvětluje, jak k porušení vůbec došlo. Severoirský občan požádal PSNI o svobodný přístup k informacím. „Mohli byste poskytnout počet policistů v jednotlivých hodnostech a počet zaměstnanců v jednotlivých platových třídách?“ zněla jeho žádost. 

Jenže tento zástupce veřejnosti nezískal jen požadované informace, nýbrž obrovskou tabulku pojmenovanou „zdrojové údaje“, která se v rámci svobodného přístupu k informacím zveřejňovat vůbec nemá. V úterý už byly všechny informace veřejně na internetu. Na žádost PSNI byla tabulka odstraněna. Stalo se tak ale až po dvou a půl hodinách, než si toho vůbec všimla. 

Každý řádek v sobě má několik informací, a to od vrcholu organizace směrem dolů. „Obsahuje příjmení a křestní iniciály každého zaměstnance, jeho hodnost nebo platovou třídu, místo jeho působení a útvar, v němž pracuje, včetně citlivých oblastí, jako je sledování a zpravodajství,“ uvádí BBC. 

Podle zástupce vrchního konstábla Chrise Todda může být chyba pro partnery severoirské policie nepřijatelná. Může tak přijít i o důvěru tak velkých institucí jako je MI5. „V současné době působíme v prostředí, kde našim kolegům hrozí vážné nebezpečí ze strany terorismu spojeného se Severním Irskem, a to je to poslední, co by kdokoli v organizaci chtěl dnes večer slyšet,“ líčil na tiskové konferenci v úterý večer. 

Související

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  

Více souvisejících

Severní Irsko policie Velká Británie irsko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 46 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Volby v Německu: Lidé jednoznačně odmítli Scholzovu vládu. S kým sestaví Merz koalici?

Německé parlamentní volby přinesly jasné odmítnutí dosavadní vládní koalice vedené sociálními demokraty (SPD) Olafa Scholze. Všechny strany dosluhujícího kabinetu – SPD, Zelení i liberální FDP – zaznamenaly výrazné ztráty. Největší propad postihl Scholzovu stranu, která spadla na přibližně 16 % hlasů oproti 25,7 % v roce 2021, uvedl server Deutsche Welle.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025) Prohlédněte si galerii

Tisíce lidí si na Staroměstském náměstí připomínají výročí války. Vystoupil Pavel i Vydra

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.

před 2 hodinami

Aleš Sekot

Sociolog o úspěchu AfD: Je děsivé si jen připustit, že by se z okrajové strany vygenerovala jasně totalitní a fašistická strana

Sociolog Aleš Sekot z brněnské Masarykovy univerzity exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá vzestup Alternativy pro Německo (AfD) a její blízké napojení na administrativu Donalda Trumpa v Bílém domě. „Pohrdání evropskými vůdci by mělo bezodkladně iniciovat delegování skutečně důvěryhodného, smělého a na případný střet s odlišnou kulturou jednání připraveného, evropského lídra,“ říká.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj: Pokud to zaručí mír, rezignuji

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli prohlásil, že je „připraven“ rezignovat na svůj post, pokud by to zaručilo mír v jeho zemi. Ve svém vyjádření naznačil, že by svou rezignaci mohl vyměnit za členství Ukrajiny v NATO.

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merzova CDU vyhrála, přesto neslaví. Hranice 30 procent nepadla

Parlamentní volby v Německu přinesly triumf konzervativní unie CDU/CSU pod vedením Friedricha Merze, která podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů. Navzdory vítězství však uvnitř CDU nepanovalo nadšení – strana doufala v dosažení psychologické hranice 30 procent. Naopak Alternativa pro Německo (AfD) slaví svůj historicky nejlepší výsledek, když se umístila na druhém místě s téměř 20 procenty hlasů. Sociální demokraté (SPD) Olafa Scholze utrpěli drtivou porážku, když se s pouhými 16 procenty propadli na třetí místo.

Aktualizováno před 2 hodinami

Friedrich Merz

Volby v Německu vyhrála CDU. Svět na nás nečeká, prohlásil budoucí kancléř Merz

Německo má za sebou klíčové parlamentní volby, ve kterých zvítězila konzervativní unie CDU/CSU vedená Friedrichem Merzem. Podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů a s velkým náskokem porazila své soupeře. Významným momentem voleb se však stalo také druhé místo krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), která dosáhla historického úspěchu s 19,6 procenta hlasů. Tento výsledek otřásl politickou scénou nejen v Německu, ale i v celé Evropě.

před 3 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Německo hlásí hojnou volební účast. Jak by mohla vypadat německá politické scéna po volbách?

Nejsilnější evropská ekonomika stojí na prahu klíčového rozhodnutí. Němci dnes rozhodnutí o tom, kdo převezme politické opratě a povede zemi v následujících letech. Pro některé politické představitele by případní volebního neúspěch mohl znamenat derniéru na čele stran. Odpolední vysoká volební účast naznačuje vyšší zájem o volby v porovnání s předchozími roky.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Politico: Fico se sbližuje s Trumpem. Tvrdí, že Kyjev válku prodlužuje a USA prokazují Evropě velkou službu

Slovenský premiér Robert Fico v pátek během vystoupení ve Washingtonu na konferenci Conservative Political Action Conference (CPAC) otevřeně podpořil politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho odmítavý postoj k pokračující vojenské pomoci Ukrajině. Před nadšeným publikem prohlásil, že Spojené státy „dělají Evropě velkou službu“ tím, že přehodnocují své závazky vůči NATO a Evropské unii.

před 7 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Na Ukrajině může odstartovat třetí světová válka

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek během živého vysílání na sociálních sítích varoval, že válka na Ukrajině se může rozšířit za své současné hranice a stát se globálním konfliktem. Podle něj Rusko svou agresí přivedlo Evropu na pokraj světové války.

před 8 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Německo čelí možná nejdůležitějším poválečným volbám. Jak Scholz nahnal své voliče do náruče AfD?

Německo stojí před jednou z nejdůležitějších voleb ve své poválečné historii. Po turbulentním období vlády Olafa Scholze se očekává, že křeslo kancléře převezme Friedrich Merz, lídr konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Jeho vítězství by znamenalo výrazný politický obrat, který by mohl změnit nejen vnitřní směřování Německa, ale i jeho postavení na mezinárodní scéně.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Volby v Německu provází nevídaný skandál: Příprava se nestihla, tisíce lidí hlasovat nemohou

Němečtí občané žijící v zahraničí čelí zásadnímu problému, který je zbavil možnosti účastnit se voleb, protože jejich hlasovací lístky nebyly doručeny včas. Několik tisíc Němců žijících mimo domovskou zemi se tak nemohlo zapojit do rozhodujícího hlasování, které má ukázat, jak moc se Německo posune doprava. Je to dáno nejen krátkým časem na přípravu voleb, ale také unikátním systémem, který prakticky vylučuje řadu možností známých z jiných zemí.

před 11 hodinami

Drtivý propad SPD, rekordní úspěch AfD. Jaký výsledek mohou přinést volby v Německu?

V Německu dnes probíhají předčasné parlamentní volby, které pravděpodobně ukončí vládu kancléře Olafa Scholze a jeho sociálnědemokratické strany (SPD). Po třech letech vlády složené ze sociálních demokratů, Zelených a liberálů z FDP se očekává výrazný posun doprava, přičemž průzkumy naznačují historicky nejhorší výsledek pro Scholzovu stranu a výrazný úspěch konzervativců vedených Friedrichem Merzem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy