Severoirští policisté mnohdy tají zaměstnání i před rodinou. Nyní jsou v ohrožení, unikly osobní údaje

Policie v Severním Irsku řeší vážné problémy spojené s únikem informací o svých zaměstnancích. V této části Spojeného království byl nyní vyhlášen vysoký stupeň rizika teroristického útoku. Někteří policisté tajili své zaměstnání dokonce i před rodinou, po zveřejnění jmen, příjmení a míst působení už se jim to ale zřejmě nepodaří.

Policejní služba Severního Irska (PSNI) v reakci na žádost o svobodný přístup k informacím sdílela jména všech policistů a zaměstnanců, místa jejich působení a funkce. Tabulka byla následně zveřejněna na internetu. Tamní policejní důstojník neboli konstábl pro BBC zmínil obavy své rodiny o jeho bezpečí. „Mnozí kolegové si dávají záležet na ochraně své totožnosti a budou mít obavy,“ připustil pod podmínkou anonymity. 

Konkrétně tento policista obětoval službě mnoho. „Od svého nástupu do služby jsem se přestěhoval a utratil značné množství peněz, abych se ujistil, že je to bezpečné a abychom měli já i moji blízcí klid,“ dodal. „Rozhodl jsem se dělat tuto práci a časem jsem si na rizika zvykl, ale toto narušení bezpečnosti jen zdůraznilo strach a obavy, které má moje rodina z toho, že tuto práci dělám,“ pokračoval. 

Policie v této části Spojeného království – oficiálně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska – čelí zvýšenému bezpečnostnímu riziku. Třicet let násilností, známých pod pojmem Troubles, přineslo vraždy více než tří stovek mužů zákona. Republikánské a polovojenské jednotky policisty i jiné zaměstnance ohrožují dodnes. 

Britská stanice BBC upozorňuje, že takováto situace vyžaduje od policejního sboru o to větší ostražitost – a s tím spojenou diskrétnost. Jeho členové žijící v nacionalistických komunitách dokonce své zaměstnání musí tajit, v některých případech i před rodinnými příslušníky. 

Situace si vyžádala zvýšení stupně ohrožení terorismem. „Policisté jsou vystrašení a jejich rodiny a přátelé by mohli být tímto narušením ohroženi. Někteří policisté budou zvažovat svou budoucnost u policie,“ přiznala bývalá ministryně spravedlnosti Severního Irska Naomi Longová. 

Předseda policejní federace Severního Irska Liam Kelly vyjádřil „zděšení, šok a hněv“ nad únikem. „Muži a ženy, které zastupuji, jsou zděšeni, co se to stalo, a jsou oprávněně rozzlobeni. Důvěra našich policistů je tím narušena. Je štěstí, že rozesílatelé z PSNI neuvedli adresy domů, byla by to potenciálně kalamitní situace,“ varoval. 

Vše je o to horší skrze fakt, že digitální stopu po tomto úniku bude jen těžké odstranit, což potvrdila i Longová. „PSNI má povinnost zajistit, aby byla zavedena opatření, která by policistům nabídla řádné pokyny a v případě potřeby další bezpečnostní opatření. Jsou to lidé, jak zaměstnanci, tak policisté, kteří se vystavují riziku, aby zajistili bezpečnost nás ostatních, a organizace selhala v ochraně jejich údajů a bezpečnosti.“

BBC rovněž vysvětluje, jak k porušení vůbec došlo. Severoirský občan požádal PSNI o svobodný přístup k informacím. „Mohli byste poskytnout počet policistů v jednotlivých hodnostech a počet zaměstnanců v jednotlivých platových třídách?“ zněla jeho žádost. 

Jenže tento zástupce veřejnosti nezískal jen požadované informace, nýbrž obrovskou tabulku pojmenovanou „zdrojové údaje“, která se v rámci svobodného přístupu k informacím zveřejňovat vůbec nemá. V úterý už byly všechny informace veřejně na internetu. Na žádost PSNI byla tabulka odstraněna. Stalo se tak ale až po dvou a půl hodinách, než si toho vůbec všimla. 

Každý řádek v sobě má několik informací, a to od vrcholu organizace směrem dolů. „Obsahuje příjmení a křestní iniciály každého zaměstnance, jeho hodnost nebo platovou třídu, místo jeho působení a útvar, v němž pracuje, včetně citlivých oblastí, jako je sledování a zpravodajství,“ uvádí BBC. 

Podle zástupce vrchního konstábla Chrise Todda může být chyba pro partnery severoirské policie nepřijatelná. Může tak přijít i o důvěru tak velkých institucí jako je MI5. „V současné době působíme v prostředí, kde našim kolegům hrozí vážné nebezpečí ze strany terorismu spojeného se Severním Irskem, a to je to poslední, co by kdokoli v organizaci chtěl dnes večer slyšet,“ líčil na tiskové konferenci v úterý večer. 

Související

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  

Více souvisejících

Severní Irsko policie Velká Británie irsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy