Britský král Karel III. dnes s manželkou Camillou navštívil severoirskou metropoli Belfast, kde se setkal se zástupci místních pěti politických stran, včetně republikánské Sinn Féin. Královský pár se poté spolu s britskou premiérkou Liz Trussovou zúčastnil bohoslužby za zemřelou Alžbětu II. v katedrále svaté Anny, píší britská média.
Asi hodinovou bohoslužbu kolem 16:00 SELČ zahájil connorský biskup George Davison. Po jejím skončení se Karel III. a králova choť setkali s lidmi shromážděnými v přilehlé ulici a na náměstí. Do Londýna se král vrátí dnes večer. Cesta do Severního Irska byla celkově jeho čtyřicátou, ale první v roli krále.
Karel III. a Camilla do Belfastu dnes přijeli z hradu Hillsborough, který je oficiální královskou rezidencí v Severním Irsku. I kvůli tomu se hrad stal místem, kde se lidé shromažďovali, aby se rozloučili se zesnulou panovnicí Alžbětou II. Prostor před branami hradu byl dnes posetý stovkami řezaných květin, uvedla agentura Reuters.
Ačkoliv v Hillsborough se královskému páru dostalo vřelého přejetí, postoj obyvatel Severního Irska k monarchii je podle médií rozpolcený. Unionisté, kteří jsou z většiny protestanti, vnímají zemi jako součást britského království. Naproti tomu republikáni, z většiny římští katolíci, požadují sjednocení s Irskou republikou a tedy zrušení monarchie.
I čtvrt století po konci třicetiletého severoirského konfliktu a uzavření takzvané Velkopáteční dohody v roce 1998 jsou spory mezi oběma tábory patrné, uvádí agentura AP. Mnozí nicméně uznávají podíl Alžběty II. na uzavření míru. Během své návštěvy Severního Irska v roce 2012 si Alžběta potřásla rukou s Martinem McGuinnessem, bývalým velitelem Irské republikánské armády. Byl to akt, který by mnozí dříve považovali za nepředstavitelný, píše AP.
"Královna prokázala, jak mohou individuální projevy pozitivního vedení prolomit bariéry a pobídnout nás k usmíření," řekl dnes Alex Maskey, předseda Shromáždění Severního Irska a člen republikánské strany Sinn Féin, který Karlovi III. přečetl kondolence jménem parlamentu.
Karel III. v reakci řekl, že jeho matka "měla v Severním Irsku velké zalíbení". "S tímto zářným příkladem před sebou se zhostím svých povinností a budu usilovat o blahobyt všech obyvatel Severního Irska," řekl král.
V pátek 16. září čeká krále cesta do Walesu, kde se v Cardiffu také setká s politickými představiteli a zúčastní se bohoslužby.
Související
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
Smutní i Karel III. Na královské jezdecké show zemřel voják
Král Charles III. (Karel III.) , Severní Irsko , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
před 1 hodinou
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
před 2 hodinami
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
před 3 hodinami
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
před 3 hodinami
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
před 4 hodinami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 5 hodinami
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 6 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 7 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 8 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 9 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
Evropská komise intenzivně připravuje nová opatření na podporu unijního chemického průmyslu, který se kvůli masivnímu přílivu levného čínského dovozu ocitl na pokraji kolapsu. Tímto problémem se budou unijní lídři podrobně zabývat na nadcházejícím summitu ve dnech 18. až 19. června. Evropští výrobci chemikálií však důrazně varují, že bruselský aparát postupuje příliš pomalu a tvorba ochranných mechanismů může trvat měsíce či roky, které domácí průmysl k dispozici nemá. Podle vyjádření zástupců sektoru celý obor v Evropě krvácí a současný stav označují za průmyslovou sebevraždu.
Zdroj: Libor Novák