Lotyšský parlament dnes zvolil novým prezidentem této pobaltské země Egilse Levitse, který byl dosud soudcem Soudního dvora Evropské unie. Získal podle serveru Delfi 61 hlasů od 93 přítomných poslanců. Nová hlava státu v projevu slíbila být prezidentem všech občanů, bez ohledu na jejich národnost a víru.
Třiašedesátiletý právník, vystudovaný v Německu, měl podporu středopravé vládní koalice, která ve sněmovně disponuje 55 hlasy ze 100, poznamenala agentura AFP.
Levits se ucházel o nejvyšší funkci už v letech 2007, 2011 a 2015, kdy prohrál s tehdejším ministrem obrany Raimondsem Véjonisem. Dosavadní prezident znovu nekandidoval.
Prezident v Lotyšsku vykonává spíše reprezentační funkce, výkonná moc plně přísluší vládě. Levits se nejvyššího úřadu chopí 8. července.
Levits měl v tajném hlasování dva soupeře. Skupina opozičních poslanců za kandidáta na prezidenta vybrala ombudsmana Jurise Jansonse (43), který dostal podle Delfi jen osm hlasů. Populističtí protisystémoví politici podle AFP vyslali do klání poslance Didzise Šmitse (44). Získal hlasy od 24 zákonodárců.
Všichni tři kandidáti předem vylučovali jakoukoliv spolupráci s Ruskem, které budí v Pobaltí obavy od ruské anexe ukrajinského Krymu na jaře 2014, poznamenala AFP.
Levits a jeho rodiče, protisovětští disidenti židovského původu, se v roce 1972 směli vystěhovat ze Sovětského svazu do Izraele. Usadili se však v Německu, kde Levits vystudoval práva a politologii. Po návratu do vlasti se podílel na vypracování deklarace nezávislosti v roce 1990.
Následně se stal poslancem, ministrem spravedlnosti a velvyslancem v Maďarsku, Německu, Rakousku a Švýcarsku. V roce 1995 byl jmenován soudcem Evropského soudu pro lidská práva, soudcem Soudního dvora EU byl od roku 2004.
Těm, kdo mu vytýkali, že je Lotyšem žijícím v zahraničí, odpovídal, že veškerý volný čas tráví se svou rodinou ve vlasti, daleko od Lucemburku. "Rád se procházím po venkově, potkávám obyčejné lidi. Jsem si jist, že znám Lotyšsko důkladněji a osobněji než většina politiků žijících v Rize," řekl lotyšskému rozhlasu.
Související
Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
lotyšsko , Soudní dvůr EU , Egils Levits
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
před 1 hodinou
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
před 1 hodinou
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
před 2 hodinami
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 3 hodinami
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 4 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 5 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 7 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 8 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 9 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 11 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 12 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
Po úterním zásahu na pražském magistrátu zahájili kriminalisté trestní stíhání šesti fyzických a dvou právnických osob.
Zdroj: Libor Novák