Na západě Německa dnes začal soud s manželským párem, který podle obžaloby plánoval teroristický útok, a pokoušel se proto sestavit ricinovou bombu. Informovala o tom agentura DPA. Podle ní by se v případě, že by se islamistům atentát podařilo spáchat, jednalo o první útok biologickou bojovou látkou v Německu. Podle posudku mohlo zemřít až sto lidí.
Třicetiletého Tunisana Sífa Alláha H. zadrželi policisté loni v červnu v Kolíně nad Rýnem, jeho o třináct let starší německou manželku Yasmine H. v červenci tamtéž. Podle německého státního zastupitelství je ke spáchání teroristického útoku v Německu přesvědčili radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS), které pár přísahal věrnost. Tunisanovi i jeho manželce hrozí až patnáctiletý trest vězení.
"Rozhodli se odpálit výbušninu na rušném místě, aby zabili co nejvíce nevěřících," uvedla dnes u soudu státní zástupkyně Verena Bauerová.
Páru loni němečtí policisté přišli na stopu díky tipu ze zahraničí. Podle německých médií informaci dostali od americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Muž si podle obžaloby na internetu objednal podezřelé chemikálie, které se dají využít pro přípravu bomby, a také tisíce semen rostliny, z níž se dá získat ricin. Ricinu, který může být smrtelný už ve velmi malých dávkách, zajistila policie v bytě v Kolíně nad Rýnem 84,3 miligramu. Kvůli testování účinků jedu si manželský pár podle vyšetřovatelů pořídil křečíka džungarského. Zvíře pokusy přežilo.
Podle posudku by si případný teroristický útok ricinovou bombou vyžádal až sto obětí na životech. Kromě ricinu našli policisté v bytě obžalovaných také 250 kovových kuliček, které zřejmě měly zvýšit počet obětí při výbuchu bomby. Výbušnou látku získali ze zábavní pyrotechniky, kterou nakoupili v Polsku, neboť v Německu je zakázaná.
Proces se koná v Düsseldorfu v části soudní budovy s nejvyšším stupněm ostrahy. Verdikt by soud mohl vynést na konci srpna.
Související
Evropa už nemá čas. Vlastními silami se na ruský útok připravit nestihne, varuje šéf německého letectva
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
Německo , teroristické útoky v Německu
Aktuálně se děje
před 14 minutami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 1 hodinou
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 2 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 4 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 5 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 6 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
Evropský kontinent v současnosti čelí mimořádně intenzivní vlně veder, která si podle odhadů odborníků vyžádá stovky až tisíce lidských životů. Ačkoliv od katastrofálního léta roku 2003 uplynula již více než dvě desetiletí, úmrtnost spojená s vysokými teplotami zůstává alarmující. Přestože celková bilance bude známa až za několik týdnů, španělští výzkumníci již přisuzují horku přes dvě stě deseti obětí během několika dnů. Tragické zprávy o úmrtích v důsledku přehřátí organismu přicházejí také z Francie, což potvrzuje selhávání ochrany zranitelných skupin.
Zdroj: Libor Novák