Nová britská vláda se připravuje na brexit bez dohody. Listu The Sunday Times to řekl šéf úřadu vlády Michael Gove. Podle Govea Londýn "pracuje s předpokladem, že Evropská unie s Británií novou dohodu neuzavře". Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes televizi Sky News řekl, že jeho strana udělá vše, co bude v jejích silách, aby brexitu bez dohody zabránila.
"Celá vláda bude nyní naplno pracovat", aby se na vystoupení Británie z EU připravila, prohlásil Gove. "S novým premiérem (Borisem Johnsonem) a s novou vládou... opustíme Evropskou unii 31. října. Bez nějakých 'jestli' a 'ale'. Bez dalších odkladů. Brexit je tu," uvedl Gove.
Ministr financí Sajid Javid listu The Sunday Telegraph řekl, že vláda plánuje investovat asi miliardu liber do přípravy říjnového odchodu Británie z EU, ať už s dohodou či bez dohody.
Vysoké mimořádné výdaje mají připadnout mimo jiné na jednu z největších veřejných informačních kampaní, jejímž cílem je zajistit, aby jednotlivci i firmy byli na vystoupení Británie z EU bez dohody přichystáni.
Finance by měly jít i na 500 nových příslušníků pohraniční stráže a případné vybudování nové infrastruktury kolem přístavů.
Javidův předchůdce v úřadu Philip Hammond čelil kritice stoupenců brexitu, že na přípravu země na odchod z EU bez dohody nevynaložil dostatek peněz, uvedla agentura Reuters.
Podle listu The Guardian se Hammond ve středu sešel na soukromé schůzce s labouristickým stínovým ministrem pro brexit Keirem Starmerem, aby společně vypracovali plán, jak Johnsonovy plány na odchod Británie z EU bez dohody zhatit.
WATCH | A bright Brexit future for the whole of the United Kingdom. #ForTheManyNotTheFew "We will see to it that every part of this country will see the benefits of the potentially massive opportunity that will come from #Brexit." ?♂️Support us at https://t.co/2M2OxxH4Ak pic.twitter.com/mw27vObugM
— Leave.EU (@LeaveEUOfficial) July 27, 2019
"Uděláme vše pro to, abychom zabránili odchodu bez dohody," řekl dnes televizi Sky News vůdce opozičních labouristů Corbyn. Na otázku, zda se pokusí Johnsonově vládě vyjádřit nedůvěru, odpověděl, že situaci zhodnotí poté, co na počátku září skončí parlamentní prázdniny.
Boris Johnson dal již ve čtvrtek ve svém prvním projevu po nástupu do funkce jasně najevo, že jeho vláda je odhodlána dodržet termín vystoupení Británie z EU 31. října. S EU by chtěl Johnson vyjednat novou dohodu, která by byla pro Británii lepší než ta, již dojednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale ve čtvrtek znovu zdůraznil, že EU o žádné nové dohodě jednat nebude. V takovém případě je prý Johnson připraven vyvést zemi z EU bez dohody.
Související
Dopad brexitu: Severoirské obchody si stěžují na nedostatek čerstvých potravin
"Budeme záchodem Anglie." Hrabství Kent má obavy z pobrexitových kolon kamionů
Michael Gove , Brexit , Boris Johnson , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Sajid Javid (britský ministr) , Jeremy Corbyn
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 1 hodinou
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 3 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 4 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 5 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 6 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 7 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 9 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou.
Zdroj: Lucie Podzimková